100 milionów dla producentów gier wideo

Krakowski Park Technologiczny fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił drugą edycję konkursu w programie GameINN, dedykowanego sektorowi gier wideo. Dzięki zwiększeniu środków do przedsiębiorców trafi 100 milionów złotych. Pomysł pomoże zaistnieć polskim producentom gier na poziomie globalnym.

Obecnie w Polsce istnieje 240 firm zajmujących się produkcją gier. W 2015 wartość polskiego rynku gier szacowana była na ponad 1,65 mld złotych. By wykorzystać potencjał rodzimych produkcji w 2016 roku uruchomiono program GameINN, mający na celu pomóc polskim producentom zaistnieć na rynku globalnym w perspektywie 2023 roku.

Szansa dla niewielkich firm

W ramach pierwszej edycji konkursu pierwotnie planowano przeznaczyć 80 mln złotych, jednak jakość projektów była tak wysoka, że zwiększono finansowanie do 116 milionów. Wówczas wpłynęły 72 wnioski, z których dofinansowanie uzyskało 38. Jedynie trzy projekty, które otrzymały wsparcie, to duże przedsiębiorstwa, pozostali to przedstawiciele mikro, małych i średnich firm.

W poniedziałek na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego minister Jarosław Gowin ogłosił inaugurację drugiej edycji programu. Do najlepszych firm trafi 100 milionów złotych. Nabór wniosków rozpocznie się 5 maja i potrwa do 6 lipca.

– Nasz rząd od kilkunastu miesięcy realizuje bardzo śmiały plan pchnięcia polskich firm na tory innowacyjności. Staramy się inwestować środki publiczne szczególnie w te obszary, które mają największy potencjał wzrostu konkurencyjności i podbijania światowych rynków – mówił Gowin.

„Skorzysta cała gospodarka”

Wicepremier był przekonany, że kolejne miliony, które popłyną do polskich przedsiębiorców, będą mieć przełożenie na całą gospodarkę. – Kolejny pomost pomiędzy nauką i gospodarką powstanie na naszych oczach. Jestem przekonany, że dzięki temu programowi możemy liczyć na rozwój myśli informatycznej w Polsce, rozwój kreacji artystycznej i wreszcie na rozwój polskiej gospodarki i podnoszenie poziomu zamożności Polaków – dodał minister.

Według Piotra Darcińskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, program GameINN jest wzorcowy, ponieważ dobrze pokazuje, że wsparcie potrzebne jest w branżach, które mają potencjał odbiorczy.

–  To program, który stawia na ludzi kreatywnych, którzy przekraczają aktualnie istniejące wyobrażenie. Oprócz tych cech mają element woli zwycięstwa. To są ludzie, którzy grają, a grają po to, żeby wygrywać. Ten psychologiczny wątek też nie jest bez znaczenia – zapewniał Darciński.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up