12 startupów powalczy o rozwój i finansowanie

fot. materiału prasowe

Krakowski Park Technologiczny wyłonił uczestników drugiej edycji programu KPT ScaleUp. 12 startupów przez trzy miesiące będzie rozwijało swoje biznesy w zakresie Industry 4.0 i smart city. Pomogą w tym zarówno eksperci, jak i duże przedsiębiorstwa.

KPT ScaleUp to element szerszego programu Start In Poland. Inicjatywa ma pomóc rozwinąć startupy i dać im szansę na wdrożenie wypracowanych rozwiązań w dużych firmach. Uczestnicy mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie do 200 tysięcy złotych.

Niesłuszne obawy

Po okresie zgłoszeń, organizatorzy musieli wybrać 12 startupów, które działają na rynku nie dłużej niż pięć lat i posiadają produkt lub działający prototyp rozwiązania B2B w jednym z trzech obszarów: Industry 4.0, IIoT lub smart city. – Nie potwierdziły się obawy, że po pierwszych rundach akceleracyjnych w Polsce zmniejszy się podaż dobrych projektów. Przeciwnie, w puli blisko 100 zgłoszeń, jakie wpłynęły do nas tym razem, było naprawdę sporo świetnie przygotowanych startupów – informuje Bartosz Józefowski koordynujący program.

W drugiej edycji programu wezmą udział: Amage Systems – system informatyczny do operacyjnego zarządzania inwestycjami przemysłowymi, Cervi Robotics – oferujący pierwszy na świecie autonomiczny garaż dla dronów, GetAnna – usprawniający proces sprzedaży w branży nieruchomości, Insignes Labs – promujący materiał antymikrobiotyczny przeznaczony do ochrony produktów z tworzyw sztucznych, IOT System – system analizujący anonimowe dane i zachowania np. na terenie lotniska, Locky – zdalna kontrola zamknięcia zamka w drzwiach, Optical Electronics – inteligentne lampy, redukujące koszty zużycia energii.

Uznanie Krakowskiego Parku Technologicznego zyskał też: QuickerSim – oprogramowanie do obliczeń przepływu płynów i ciepła, Shapespark – pomagający w wizualizacji produktów, Smart Schedules – informujący o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów i tramwajów na podstawie GPS, TMA Labs – zajmujący się automatyzacją produkcji okien oraz ZEME Technologies – platforma dla wytwórców i odbiorców odpadów.

Praktyczne rozwiązania

W rozwoju produktów pomoże wiele znanych przedsiębiorstw: Kraków Airport, EC Grupa, ASTOR, Budimex, ES-SYSTEM, Fideltronik, Oknoplast, Protech, Radionika, Siemens, Supersnow, Syntaj czy Woodward.

Uczestnicy pierwszej edycji programu odnoszą już spore sukcesy. Startup Seedia, czyli producent ławek dających możliwość ładowania urządzeń mobilnych czy hot spotów WI-Fi zyskuje kolejnych klientów na zagranicznych rynkach i ma dalsze plany na rozwój.

– Na pewno chcemy kierować się na południowy zachód Europy. Ciekawe są też kraje skandynawskie, to już się dzieje. Mamy również kraje arabskie, rozmawiamy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, rozmawiamy o dystrybucji z Arabią Saudyjską. Później być może Azja, ale tutaj podchodzimy na razie ostrożnie – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Piotr Hołubowicz, CEO Seedia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up