20 mln zł dla małopolskich start-upów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego przy współpracy z Bankiem Gospodarki Krajowej, stworzyły i podpisały umowę, w ramach której początkujące firmy, będą mogły uzyskać dofinansowanie „na start” w kwocie nawet do 900 tys. złotych

W skład konsorcjum, które we wtorek 5 marca podpisało umowę wspierającą małe i średnie firmy, weszły: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Bank Gospodarstwa Krajowego, Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej. Konsorcjum utworzyło fundusz pożyczkowy w wysokości 20 mln zł.

Projekt dla każdego?

– Przede wszystkim są to pieniądze dla tak zwanych start-upów, czyli młodych firm. Jest to już kolejna umowa pomiędzy MARR a BGK, będąca efektem długoletniej pracy. Mamy nadzieję, że tym razem ci najmłodsi, najbardziej dynamiczni przedsiębiorcy również skorzystają z oferty – tłumaczy Małgorzata Popławska, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.Pożyczki, jak zapewnia Maria Szufleńska dyrektor biura regionalnego programów operacyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego, są przeznaczone dla firm, które mają ciekawy pomysł, rozpoczynają dopiero swoją działalność, natomiast mają problem z uzyskaniem dofinansowania dla swojego projektu. – Dlatego, wszelkie podmioty, które mają dobry pomysł i chcą rozpocząć swój biznes, albo go kontynuować i rozwijać, mogą się zgłaszać do naszych instytucji, z którymi BGK współpracuje – zapewnia Szufleńska.

Duża pomoc dla małych firm

– Maksymalna kwota na jedną firmę lub osobę to 900 tys. zł. Wydaje się, że jak na taką skalę firmy, jest to naprawdę duża pożyczka i ogromny zastrzyk finansowy – komentuje Popławska. Chociaż maksymalna kwota pożyczki oscyluje w granicach 1 mln zł, to jej minimalna kwota sięga 10 tys. zł. MARR zapewnia, że na spłatę pożyczki daje przedsiębiorcom 84 miesiące.

Nie jest to pierwsza tego typu współpraca BGK i MARR. W ubiegłym roku powstał program pomocy dla firm z regionu Małopolski, które swoją działalność gospodarczą prowadzą przez ponad 24 miesiące, czyli przeciwnie niż w podpisanym we wtorek projekcie. W ramach działającego od 2018 roku funduszu, przedsiębiorcy również mogą uzyskać pożyczkę w wysokości miliona złotych.

Warunki pożyczki

Projekt skierowany jest do małych i dużych przedsiębiorstw działających na terenie Małopolski, istniejących na rynku krócej niż 24 miesiące, a których przedsiębiorca nie posiada wkładu własnego.

Okazuje się, że branża, w której firma działa lub chce zacząć działać nie ma znaczenia. – Jest to przede wszystkim pożyczka dla starterów, więc liczy się wiek przedsiębiorstwa, natomiast projekty biznesowe, biznesplan, będziemy już indywidualnie rozpatrywać – wyjaśnia prezes MARR.

Biznes plan firmy nie jest wymagany, a jak zapewniają przedstawiciele Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, „kompetentni pracownicy pomogą przejść przez wszystkie etapy ubiegania się o pożyczkę”. A jak dodaje Małgorzata Popławska na pewno MARR przeprowadzi przez cały proces i będzie się starać wspierać na każdym etapie beneficjentów.

Rokująca współpraca

– Chcemy pomagać przedsiębiorcom, do tego jest powołana Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i cieszymy się, że z naszym partnerem BGK możemy to robić – mówi prezes MARR.

– Współpraca układa się pomyślnie, liczymy na to, że wiele projektów jeszcze wspólnie przed nami – podsumowuje dyrektor biura regionalnego programów operacyjnych BGK.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up