25 tysięcy złotych dla studentów łączących człowieka z technologią

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stworzenie takiego projektu, który udowodni, że interakcja człowieka z technologią może ulepszyć wiele obszarów życia – to zadanie, przed którym zostaną postawieni krakowscy studenci w ramach 10. edycji ABB IT Challenge. Na zwycięzców czeka 25 tysięcy złotych. Zapisy trwają do 2 kwietnia.

Inspiracją tematyki tegorocznego konkursu są obecne prace programistów ABB. Pracownicy firmy stworzyli swój flagowy projekt – robot YuMi, który potrafi współpracować z człowiekiem. – Chcemy pokazać, że umiejętne wykorzystanie technologii może przynieść wiele dobrego. Oczekujemy od uczestników propozycji, które przede wszystkim będą użyteczne i możliwe do wykonania – mówi Robert Banet, koordynator projeku.

Decydują uczestnicy

Z okazji 10. Edycji ABB IT Challenge organizatorzy postanowili nie narzucać studentom dziedziny, której mają dotyczyć projekty.– Liczymy, że uczestnicy zaskoczą nas swoją kreatywnością i zaprezentują innowacyjne rozwiązania. W tegorocznej edycji skupiamy się na szeroko pojętej interakcji człowieka z technologią. Chcemy, aby uczestnicy sami znaleźli grupę odbiorców swojego projektu i na podstawie ich potrzeb zaprojektowali narzędzie, które usprawni ich życie – mówi Robert Banet.

W poprzedniej edycji konkursu wygrał zespół Agnieszki Kolasińskiej z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Kamila Pociota z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zespół opracował aplikację, dzięki której można monitorować i rozwijać procesy poznawcze u osób starszych. Jej mechanizm pozwala sprawdzać czas reakcji i przebieg tych procesów, a dzięki odpowiednim testom – usprawniać je i wspierać. Aplikacja stworzona przez zespół EllEd była później testowana na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdańsku.

Wśród wyróżnionych projektów znalazła się też gra, która przenosi procesy nauczania w świat wirtualny, przyczyniając się np. do łatwiejszego przyswajania wiedzy matematycznej. Trzecie miejsce zajęła aplikacja mobilna wspierająca nauczanie i wymianę wiedzy wśród społeczności lokalnych.

Dla kogo konkurs?

Do konkursu mogą zgłaszać się dwu- lub trzyosobowe zespoły, których członkowie nie mają więcej niż 26 lat. Warunkiem koniecznym jest status studenta na polskiej lub zagranicznej uczelni. Uczestnicy mogą być studentami różnych uczelni i kierunków.

Główną nagrodą w konkursie jest 25 tysięcy złotych. Pozostali wyróżnieni również mogą liczyć na nagrody w postaci sprzętu elektronicznego.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up