26 tys. Małopolan może przejść na emeryturę. Czy warto?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w październiku zostaną wprowadzone w życie zmiany emerytalne, dające kobietom możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyznom w wieku 65. Na skutek rządowych decyzji w ostatnim kwartale tego roku przybędzie około 331 tys. osób mogących przejść na emeryturę, w tym 26 tys. w samej Małopolsce. Od kilku dni mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy doradców, którzy pomogą w podjęciu decyzji o ewentualnym przejściu na emeryturę.

42 małopolskich doradców emerytalnych jest dostępnych w Salach Obsługi Klientów pięć dni w tygodniu: w poniedziałki w godzinach 8-18 i od wtorku do piątku w godzinach 8-15. Osoby nie mogące udać się na spotkanie z doradcą w wyznaczonych terminach w środę w godzinach od 11 do 13 mogą skorzystać z porad telefonicznych pod nr: 12 4246269 i 12 4246212.

Mieszkańcy oprócz doradztwa przy podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę mogą dowiedzieć się, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak wyliczyć kwotę prognozowanego świadczenia.

– W tym celu doradcy przedstawiają klientom informacje dotyczące uzyskania emerytury na nowych zasadach, mówią o regułach wyliczania jej wysokości i – co niezwykle istotne – w oparciu o dane z konta emerytalnego w ZUS mogą zaprognozować wysokość świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej – tłumaczy Bożena Bielawska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie.

Emerytura czy praca?

Powszechnym dylematem potencjalnych emerytów jest wybór pomiędzy podjęciem decyzji o skorzystaniu z nowych przepisów emerytalnych a kontynuowaniem pracy. –  Emerytura to prawo, nie obowiązek. Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Nie każdy ma tego świadomość – dodaje przedstawicielka ZUS-u.

Chociaż z pomocy doradcy emerytalnego najczęściej korzystają osoby, które w rym roku osiągną wiek emerytalny, to każdy Polak, który ma odłożony choćby jeden grosz na koncie emerytalnym, do końca sierpnia otrzyma informacje o swoim stanie konta w ZUS. Pozwoli to sprawdzić wysokość odłożonych składek oraz hipotetyczną emeryturę.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up