32 tys. nowych emerytów w województwie. Najwyższa emerytura to 13 tys. zł, najniższa… 34 grosze

fot. fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił emerytury dla około 313 tys. osób w całym kraju, co wynika z ustawy, obniżającej wiek emerytalny. Ogółem zakład wydał  już 395 tys. decyzje emerytalne z 424 tys. przyjętych wniosków emerytalnych. W Krakowie wydano ponad 30 tys. takich decyzji.

Od pierwszego października minionego roku kobiety, które ukończyły 60 lat, a także mężczyźni po 65 roku życia zyskali prawo do emerytury. Niewątpliwie spowodowało to swego rodzaju "boom emerytalny". Według Bożeny Bielawskiej z krakowskiego oddziału ZUS do końca 2017 roku z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę skorzystało już ponad 32 tys. spośród 48 tys. uprawnionych w województwie małopolskim.

W samym Krakowie spośród 14 531 zgłoszonych wniosków wydano 13 695 decyzji. Dlaczego nie wszyscy dostali wypłaty? Okazuje się, że pośród wnioskodawców znalazły się osoby, którym ZUS przyznał emeryturę, jednak z uwagi na nierozwiązanie umowy o pracę została ona zawieszona. Bożena Bielawska uspokaja: gdy takie osoby rozwiążą i dostarczą do nas świadectwo, to wypłata zostanie uruchomiona. Co więcej, wśród osób, które złożyły wnioski, było wielu bezrobotnych oraz osób, które już pobierały świadczenie z ZUS, np. rentę.

Według regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce przeciętna wysokość świadczenia dla nowych emerytów w województwie wynosi 1585 zł dla kobiet oraz 2590 dla mężczyzn. Najwyższą emeryturę w województwie małopolskim pobiera mężczyzna z regionu sądeckiego, który przepracował 50 lat – około 13 tys. zł. Ciekawostką może być również fakt, że do najniższej emerytury w powiecie krakowskim uprawniona została kobieta, która udokumentowała… miesiąc ubezpieczenia. W tej chwili otrzymuje świadczenie w wysokości 34 groszy.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up