5,2 mln złotych na rozwój dla najmniejszych firm

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

5,2 mln złotych może trafić do mikro i małych przedsiębiorców oraz osób samozatrudnionych w ramach programu Firma+1. Celem inicjatywy jest pomoc najmniejszym podmiotom gospodarczym w zatrudnieniu nowego pracownika.

Program realizowany jest od początku 2017 roku i zakłada dofinansowanie miejsca pracy do jednego roku, środki na doposażenie miejsca pracy czy pieniądze na staż. Z pomocy można skorzystać do końca 2018 roku.

Pozostają w pracy

Jak wylicza dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Jacek Pająk, w tym roku z programu skorzystało już 206 pracodawców, z czego 85% były to mikro firmy zatrudniające do dziewięciu pracowników. 15% to już małe przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 pracowników.

– Co ważne, 20% wśród mikro podmiotów to były jednoosobowe działalności gospodarcze i dzięki pomocy urzędów pracy właściciele tych firm zatrudnili swoich pierwszych pracowników. Sukcesem programu jest bardzo duże zainteresowanie firm oraz duża liczba osób, ponad 60%, które po udziale w programie nadal dą zatrudniane w małopolskich firmach  – mówi Pająk.

Według przewidywań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w przyszłym roku środki trafią do około 200 mikro i małych firm. Rekrutacja ma odbyć się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

Przodują MŚP

Oprócz Krakowa, w programie uczestniczą powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, olkuski, proszowicki, suski, tarnowski, wadowicki i wielicki. Dodatkowo mieszkańcy naszego regionu mogą skorzystać z funduszy na wzmacnianie konkurencyjności, szkolenia dla pracowników i pracodawców czy wdrażanie nowych rozwiązań.

Obecnie w Małopolsce zarejestrowanych jest ponad 377 tysięcy firm, z czego blisko 99,9% to przedstawiciele sektora MŚP. Zatrudniają oni 73% mieszkańców naszego województwa. Jedynie 54 przedsiębiorstwa w województwie zatrudniają powyżej tysiąca pracowników.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up