6 rzeczy, dzięki którym nie dasz się oszukać przy wynajmie mieszkania

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Według ubiegłorocznych szacunków Lion’s Bank, 1,6 miliona Polaków to osoby wynajmujące mieszkania. Coraz większa część społeczeństwa ma problem, aby uzyskać kredyt hipoteczny. Ma to związek m.in. z liczbą najemców. Od 2009 roku wzrosła ona o około 800 tysięcy osób. Wiele z nich to również studenci bez wiedzy na temat bezpiecznego wynajmu mieszkania. Przedstawiamy sześć rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać.

1.Umowa

Jest to najważniejsza czynność, o której musimy pamiętać przy zawieraniu porozumienia z właścicielem mieszkania. Powinna ona zawierać jasne zasady korzystania z mieszkania, jego wyposażenia, a także czasu obowiązywania. Musi na niej widnieć również data zawarcia umowy oraz własnoręczne podpisy obydwu stron.

2. Kaucja

Nieodłącznym elementem zawierania umowy jest również kaucja, która powinna być zwrotna. Wynosi ona zazwyczaj równowartość miesięcznej ceny najmu. Warto pamiętać, że podpisana umowa powinna zawierać jasne zasady zwrotu kaucji. Wiąże się to również z terminem wypowiedzenia umowy.

3. Pośrednik

Właściciele mieszkań chcąc zaoszczędzić swój czas często korzystają z usług pośrednika. Warto wiedzieć, że wiąże się to z dodatkową opłatą, którą zazwyczaj ponosimy my sami. Jego obowiązki również powinny zostać zawarte w umowie. Uchroni nas to przed ewentualnym problemem z wyegzekwowaniem naprawiy sprzętu czy innej usterki.

4. Fikcyjne mieszkanie

Nieodłączny problem studentów szukających mieszkania w innym mieście. Wraz z początkiem każdego semestru w internecie pojawia się wiele ogłoszeń najmu mieszkań z pozornie atrakcyjną ceną. Jedynym warunkiem jest wcześniejszy przelew za kaucję. Po uregulowaniu opłaty okazuje się, że nasze wymarzone mieszkanie nie istnieje.

5. Nieistniejące agencje nieruchomości

Wiele osób przy wyborze mieszkania korzysta z pomocy agencji nieruchomości. Jest to dobre rozwiązanie, jednak tylko wtedy, jeżeli zweryfikujemy firmę, z której usług chcemy skorzystać. Warto pamiętać, że wszelkie opłaty dokonujemy dopiero po obejrzeniu nieruchomości i podpisaniu umowy. Oglądanie mieszkania zawsze powinno odbywać się bezpłatnie.

6. Wynajem od chwilowego najemcy

Problem ten pojawia się notorycznie, jednak nadal wiele osób bez doświadczenia przy zawieraniu umów daje się na to nabrać. Oszust zazwyczaj sam wynajmuje mieszkanie, regulując wszystkie niezbędne opłaty – wszystko po to, aby zwiększyć swoją wiarygodność u właściciela, a następnie sam przeznacza mieszkanie na wynajem. Atrakcyjna oferta przyciąga wiele zdeterminowanych osób, które w pędzie za okazją zapominają sprawdzić, kto jest prawdziwym właścicielem mieszkania. Ci zaś osobiście wpłacają kaucję, a często nawet miesięczny czynsz, a następnie ustalają termin przeprowadzki. Do niej jednak nie dochodzi, ponieważ oszust znika z gotówką wielu niedoszłych lokatorów.

 

News will be here