AGH inwestuje w technologię dla niewidomych

fot. AGH

Wszystko wskazuje na to, że wystarczy około 10 tysięcy złotych, by znacząco ułatwić naukę osobom niewidomym i niedowidzącym. Akademia Górniczo-Hutnicza zdecydowała się na zakup urządzenia generującego fale dźwiękowe, dzięki któremu studenci i pracownicy z dysfunkcją wzroku będą mogli poczuć trójwymiarowy kształt. Sprzęt przyda się między innymi przy poznawaniu wykresów czy map. AGH jest pierwszą uczelnią w Polsce, która zdecydowała się na taki zakup.

Wynalazek to dzieło firmy Ultrahaptics, która jako jedyna na świecie produkuje urządzenie umożliwiające generowanie kształtu za pomocą fal. Składa się ono z 256 małych głośników i kamery, które razem tworzą płytę emitującą ultradźwięki. Te formują dany kształt, który można wyczuć, zbliżając dłoń.

Testy w Japonii

W testowaniu instrumentu ma pomóc praca magisterska studentki AGH Joanny Roczniak, która chce stworzyć aplikację i zaprogramować urządzenie, tak by ułatwić pracę studentom. Najpierw uda się ona do Japonii, gdzie dzięki zaproszeniu prof. Kaori Fujinami z Tokyo University of Agriculture and Technology będzie pracowała nad zastosowaniem urządzenia.

– Obecnie w ramach prac chcemy stworzyć oprogramowanie, które przystosowane zostanie do nauczania przedmiotów technicznych. Projekt planowany jest na ten rok akademicki, a koszt urządzenia to około 10 tysięcy złotych – informuje Maciej Myśliwiec z biura prasowego AGH.

„To dla nas ogromna szansa”

Prowadzone są także konsultacje z osobami niewidomymi i słabowidzącymi na temat wdrażania nowej technologii. Zakup urządzenia już teraz spotkał się z pozytywnym odbiorem. Na jego zalety wskazuje Marcin Ryszka, niewidomy pracownik Uczelnianego Centrum Informatyki. – Technologia Ultrahaptics to dla nas ogromna szansa. Sprowadzenie takiego urządzenia pomoże nam nakreślić kierunek dalszego rozwoju tej technologii. Osoba niewidoma poznaje większość rzeczy dotykiem. Narzędzie może pomóc np. w poznaniu kształtu danego wykresu czy mapy danego terenu – tłumaczy.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up