AGH liczy na uznanie Komisji Europejskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza chce stworzyć Centrum Doskonałości Nowych Metod Diagnostyki Obliczeniowej i Terapii Zindywidualizowanej. Jednostka miałaby m.in. wprowadzać do opieki zdrowotnej nowe rozwiązania medyczne w oparciu o symulacje komputerowe. Jeśli program zyska uznanie Komisji Europejskiej, uczelnia otrzyma na ten cel nawet 15 milionów euro.

Centrum ma działać równolegle na kilku płaszczyznach. Celem będzie wprowadzenie do opieki zdrowotnej nowych rozwiązań, w oparciu o symulacje komputerowe, rozwój nowych metod obliczeniowych związanych z medycyną spersonalizowaną czy angażowanie się w powstawanie i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Problem istnieje

Jak mówi prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, centrum to jeden z trzech polskich projektów zgłoszonych do tej edycji. Przyznaje też, że udział polski w unijnych programach nie jest adekwatny do możliwości naszego państwa.

– To wcale nie świadczy o słabości polskiej nauki, tylko te procedury krajowe i europejskie ciągle są dla nas trudne. Trudne są także procedury wsparcia finansowego. Środki są, ale problematyczny jest sposób ich uruchomienia. Teraz realizujemy projekt w skali wstępnej i walczymy o ten wielki grant – mówi.

Chociaż Cyfronet uczestniczy w projektach europejskich już od 2002 roku, teraz istnieje szansa, że środki znacząco wpłyną na rozwój nowych podejść do medycyny. – Medycyna jest teraz w fazie zmiany z czegoś, co jest sztuką, w coś co zaczyna być inżynierią. W dużej mierze to jest taka działalność, gdzie z jednej strony mamy wiedzę na temat człowieka, a z drugiej symulacje komputerowe, które pozwalają na to, żeby leczenie było spersonalizowane – uważa dr inż. Marian Bubak z AGH.

Biznes chce współpracy

Zainteresowanie współpracą wyrazili też przedstawiciele świata biznesu: Comarch i IBM. – My zawsze jesteśmy zainteresowani udziałem w tego typu przedsięwzięciach. Ze względu na całą transformację w IBM kładziemy bardzo duży nacisk na te dziedziny, które są związane z lepszym środowiskiem życia dla człowieka i wszystkim co jest związane z life since – zapewnia Sławomir Kumka z IBM.

Plan, który opracowuje Akademia Górniczo-Hutnicza, w listopadzie przyszłego roku zostanie zgłoszony do drugiej fazy konkursu. Jeśli zyska uznanie i akceptację Komisji Europejskiej, to w przeciągu siedmiu lat KE przeznaczy na centrum do 15 milionów euro. Podobną kwotę mogą przeznaczyć także przedstawiciele biznesu i instytucje publiczne.