AGH przeprowadziła testy nowatorskich urządzeń górniczych

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

Zakończyła się pierwsza faza projektu dotycząca wprowadzenia innowacyjnych technologii zwiększających wydobycie węglowodorów i efektywność wierceń w złożach. Za projekt jest odpowiedzialne PGNiG oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

– MiniDrill to przykład pracy badawczo-rozwojowej, która od początku nastawiona jest na komercjalizację i osiąganie efektów dla naszego obszaru poszukiwawczo-wydobywczego – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes ds. rozwoju zarządu PGNiG SA. – Po próbach terenowych będziemy chcieli jak najszybciej zastosować to rozwiązanie w praktyce eksploatacyjnej.

MiniDrill, to nowatorska technologia polegająca na wierceniu wielu równoległych otworów o małej średnicy przy użyciu strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, nowa metoda nie zastąpi tradycyjnych technik wydobycia, ale może je uzupełnić. Wiercenia o mniejszej średnicy pozwalają na kontakt ze złożem, a jednocześnie są dwa, a nawet trzy razy tańsze.

Pierwsza demonstracyjna faza projektu zakończyła się w maju z udziałem zespołu naukowego z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa oraz specjalistów z Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG. Testy zostały przeprowadzone w warunkach zbliżonych do rzeczywistej pracy urządzeń. Próby zakończyły się sukcesem. Kolejną fazą będzie test w warunkach otworowych o głębokości do 2 tys. metrów.

– Stworzenie technologii MiniDrill wymagało przeprowadzenia szeregu badań, symulacji oraz testów laboratoryjnych nowatorskich konstrukcji, m.in. systemów dyszowych, które zastosowaliśmy w projekcie – mówi prof. Rafał Wiśniowski, dziekan Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up