Amerykańska agencja ocenia sytuację finansową Małopolski

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Amerykańska agencja Fitch ocenia perspektywę ratingów Małopolski jako stabilną. Zdaniem ekspertów zadłużenie w walucie zagranicznej jest na poziomie „A-”, zadłużenie w walucie krajowej na poziomie „A” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)”. Oznacza to, że nasze województwo posiada umiarkowany poziom zadłużenia, a ocena wiarygodności jest oparta na mocnych wynikach operacyjnych regionu.

Amerykanie docenili dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, duże zaangażowanie środków własnych przy realizacji inwestycji, a także elastyczność po stronie wydatków operacyjnych województwa. Zdaniem Fitch, Małopolska prowadzi przejrzyste działania w zakresie polityki finansowej.  Eksperci spodziewają się mocnych wyników finansowych  w latach 2016-2019. Nadwyżka operacyjna ma stanowić średnio 120 mln złotych, co wyniesie 13-14% dochodów operacyjnych województwa.

– Od lat prowadzimy w Małopolsce odpowiedzialną i konsekwentną politykę finansową. Dynamicznie zmieniając Małopolskę pamiętajmy o wskaźnikach budżetowych, co znajduje odzwierciedlenie w ocenach rynków i ekspertów  - ocenia wyniki agencji Fitch marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Budżet wykonany z nadwyżką

Jak podają władze województwa, budżet Małopolski za 2015 rok został wykonany z nadwyżką wobec planów. Dochody to 1 mln 137 mln złotych, co stanowiło 101,9% wykonania. Przychody to zaś 105 milionów, czyli 119% wykonania względem planów na koniec ubiegłego roku. Zdaniem Fitch przejrzyste działania województwa są widoczne między innymi dzięki publikowaniu wieloletnich prognoz finansowych oraz sprawozdań z wykonania budżetu.

Polskie województwa charakteryzują się relatywnie wysoką elastycznością w zakresie wydatków operacyjnych. Wydatki na płace stanowiły średnio 29% wydatków operacyjnych w latach 2013-2015.

Ratingi dla Małopolski mogą zostać podniesione, jeżeli wzrośnie rating Polski przy równoczesnym utrzymaniu dobrych wyników przez województwo. Konieczny jest również spadek presji na wydatki majątkowe finansowane długiem oraz niskim ryzykiem pośrednim.

News will be here