ArcelorMittal inauguruje inwestycje za ponad 500 mln złotych

fot. ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland zainaugurował inwestycje w swoim krakowskim oddziale o wartości ponad 500 mln zł. W ramach zeszłorocznych remontów, zmodernizowano m.in. wielki piec.

W środowej uroczystości udział wziął wicepremier Mateusz Morawiecki, doceniając tym samym ogromną inwestycję, jaką ArcelorMittal zrealizował w Krkaowie. Zmodernizowane instalacje niedawno osiągnęły pełną zdolność operacyjną. Pakiet inwestycyjny obejmował remont wielkiego pieca nr 5, modernizację konwertora tlenowego, zwiększenie zdolności produkcyjnych walcowni gorącej o 0,9 mln ton rocznie oraz budowę nowej linii ocynkowania o zdolnościach produkcyjnych prawie 0,4 mln ton rocznie.

Najbardziej znaczącą inwestycją był remont wielkiego pieca, który wydłużył jego żywotność o kolejne 20 lat. Dzięki modernizacji instalacja już dziś spełnia normy unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), wyprzedzając wejście w życie rygorystycznych przepisów, które będą obowiązywać od jesieni 2018 roku.

Filozofią ArcelorMittal jest kształtowanie przyszłości sektora stalowego i rzeczywiście, inwestując ponad 500 mln zł w Krakowie, położyliśmy fundamenty pod długoterminową przyszłość huty, która do niedawna nie była tak oczywista. Dzięki inwestycjom dawna Huta Sendzimira posiada obecnie najnowocześniejsze instalacje, należące do najlepszych w europejskim przemyśle hutniczym, które, obok innych korzyści, przyczynią się do poprawy oddziaływania na środowisko naturalne. Od 2004 roku zainwestowaliśmy w Krakowie ponad 3 mld zł – powiedział Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Naszym celem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów w tym regionie, stąd decyzja o rozszerzeniu zdolności produkcyjnych w części przetwórczej naszej hutydodał prezes Samaddar.

Realizacja programu inwestycyjnego wykorzystującego najnowsze dostępne obecnie technologie przyczyni się do zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu hutniczego, a także korzystnie wpłynie na wiele sektorów związanych z produkcją stali. W tym przedsięwzięciu jest też coś równie ważnego: zdobywanie bezcennego doświadczenia i współpraca z ośrodkami naukowymi w Polsce, w tym z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie – podkreślił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up