ArcelorMittal Poland nagrodził studentów AGH za pokonywanie barier

fot. Materiały prasowe

Trzech studentów AGH w Krakowie zostało nagrodzonych za działalność na rzecz uczelni, ale także poza nią: m.in. zaangażowanie w wolontariat, działania kół naukowych oraz pomoc osobom niepełnosprawnym. Stypendia dla nich w ramach ósmej edycji konkursu „STALe przełamując bariery” ufundował ArcelorMittal Poland.

Studenci, którzy w tym roku otrzymali stypendia w ramach programu Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Akademii Górniczo-Hutniczej i ArcelorMittal Poland „STALe przełamując bariery”, nie tylko aktywnie zdobywają wiedzę, ale i chętnie pomagają innym i realizują różnorodne projekty: badawcze, naukowe czy edukacyjne. Swoją aktywnością pokazują, jak dobrze można wykorzystać studencki czas z pożytkiem dla rozwoju własnego i innych.

– Dzięki naszej wieloletniej współpracy z ArcelorMittal Poland mogliśmy docenić i zmotywować do dalszego wysiłku naprawdę zdolnych i pełnych pasji studentów – mówi Anna Lulek z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. – Dwa lata temu poszerzyliśmy też grono adresatów tego konkursu – skierowaliśmy go nie tylko do studentów z niepełnosprawnościami, ale również tych, którzy nieśli pomoc swoim niepełnosprawnym kolegom – dodaje.

Dwie kategorie

W tym roku przeznaczono łącznie 30 tys. zł na stypendia w dwóch kategoriach: dla studentów z niepełnosprawnościami, którzy przełamują swoje bariery i udzielają się społecznie oraz dla studentów, którzy działają na rzecz niepełnosprawnych kolegów z AGH.

Stypendium otrzymał Krzysztof Kukliński, student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, który działa w kole naukowym FENEC. Krzysztof prowadził badania nad projektem konstrukcyjnym egzoszkieletu ręki, który mógłby pomóc osobom z chorobami górnych kończyn, a także zaprojektował i wraz z innymi studentami skonstruował układ zasilania wodorowego dla roweru elektrycznego. Włączał się również w organizację studenckiego Rajdu na Wózkach i Małopolskiej Nocy Naukowców.

Już po raz drugi stypendium w ramach programu „STALe przełamując bariery” nagrodzony został także Mateusz Krzyszkowski z Wydziału Humanistycznego, który jest jednym z założycieli Fundacji na rzecz rozwoju kultury fizycznej „Nie widząc przeszkód”. Poza tym, że promuje sport wśród dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku współpracuję również ze Stowarzyszeniem „Warto Być Razem” (KRS) oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Wsparcia Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Świstak”. W ubiegłym roku był m.in. członkiem zespołu organizującego XX Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością”.

Stypendium za swoje osiągnięcia i zaangażowanie w tym roku zdobył także Łukasz Leśny, student Automatyki i Robotyki. Sam jako osoba posiadająca niepełnosprawność związaną z niedosłuchem oraz retinopatią zaczął aktywnie działać na rzecz integracji studentów z niepełnosprawnościami na AGH. Został sekretarzem Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych, współorganizował coroczny Rajd na Wózkach, a obecnie kończy realizację projektu chwytaka odwzorowującego ludzką rękę.

comments powered by Disqus