Bank przy ul. Dunajewskiego idzie na sprzedaż. Cena: minimum 30,5 mln zł

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bank PEKAO wystawił na sprzedaż gmach przy ulicy Dunajewskiego 8. Chociaż zgłosili się już pierwsi chętni, nadal nie wiadomo, kto zostanie nowym właścicielem budynku. PEKAO oczekuje za nieruchomość przynajmniej 30,5 mln złotych.

W skład oferty wchodzi nieruchomość gruntowa o powierzchni przekraczającej 2 tysiące mkw. z budynkiem pełniącym funkcje mieszkaniowe, biurowe i usługowe o powierzchni ponad 7100 mkw. Wartość działki wraz z budynkiem wyceniono na minimum 30,5 mln złotych.

Teren, na którym znajduje się gmach, nie mieści się w obrębie żadnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chociaż budynek oficjalnie nie jest zabytkiem, przyszły właściciel będzie musiał liczyć się z opinią konserwatorską, ponieważ obiekt znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Ochroną objęta jest jego bryła i elewacja.

Gmach nie jest już potrzebny

– Podejmując decyzję o sprzedaży konkretnej nieruchomości bierzemy pod uwagę optymalne wykorzystanie powierzchni oraz oczywiście ponoszone koszty obsługi danej lokalizacji. Wszystkie nieruchomości należące do banku poddawane są powyższym kryteriom. Naturalne jest, że lokalizacje, w których nie prowadzona jest już obsługa bankowa, wystawione zostają na sprzedaż – tłumaczy decyzję Tomasz Bogusławski z biura komunikacji Banku PEKAO.

Cały czas poszukiwany jest potencjalny nabywca, który spełni oczekiwania finansowe PEKAO, ale nie jest to jedyne kryterium. – Przykładamy wielką wagę do znalezienia odpowiedniego inwestora dla tej lokalizacji, dlatego, mimo zgłoszenia pierwszych zainteresowanych, nie ma jeszcze wyznaczonej daty sprzedaży nieruchomości. Trwa proces poszukiwania odpowiedniego inwestora – mówi Bogusławski.

Budowę opóźniła wojna

Dzisiejszy gmach powstał w miejscu wyburzonego neogotyckiego Hotelu Krakowskiego. Wcześniej od 1919 funkcjonował tu Państwowy Bank Rolny, który w okresie II Rzeczpospolitej był jedną z trzech najważniejszych instytucji Kredytowych w Polsce. Do jego głównych zadań należało finansowanie parcelacji, osadnictwa, regulacji i melioracji wsi.

Projekt gmachu wykonał w 1938 roku znany krakowski architekt Wacław Krzyżanowski. Budowę przerwała jednak wojna, dlatego prace wykończeniowe zakończono dopiero w 1951 roku. W ostatnich latach obiekt był wykorzystywany jako przestrzeń biurowo-mieszkaniowa oraz bank. Działalność bankowa została zaniechana wraz z końcem 2015 roku.

Obecnie w części biurowo-mieszkalnej znajdują się 43 mieszkania, z czego 36 objętych jest umowami najmu na czas nieokreślony, cztery na czas określony, a trzy pomieszczenia to pustostany. Na czas nieokreślony wynajęte są też dwa biura.

Część historyczna opracowana na podstawie publikacji Anety Borowik/szlakmodernizmu.pl

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up