Bank sprzedaje kamienicę na Rynku Głównym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 55 milionów złotych rozpocznie się licytacja dotycząca kupna budynku przy Rynku Głównym 47. Bank Pekao postanowił sprzedać kamienicę Margrabską. Zgodnie z zapisami miejscowego planu, w budynku może powstać hotel lub prywatne mieszkania.

Powierzchnia użytkowa kamienicy wynosi blisko 3 tys. mkw. „Parter pełni funkcję handlowo-usługową, natomiast pierwsze i drugie piętro stanowią pomieszczenia biurowe. Ostatnia kondygnacja jest obecnie nieużytkowana. Piwnice obiektu aktualnie wykorzystywane są na potrzeby archiwum banku. Parter, pierwsze i drugie piętro wyposażone są w klimatyzację”, czytamy w opisie budynku.

Bank sprzedaje swój majątek w całym kraju, tłumacząc to „restrukturyzacją portfela nieruchomości”. Tak naprawdę chodzi o oszczędności. Zabytkowe budynki są trudne i drogie w utrzymaniu. Warto jednak zwrócić uwagę, że Pekao rozważa kontunuowanie działalności w tym miejscu, ale już jako wynajmujący konkretną powierzchnię.

Od Łokietka do dziś

Zabytek pochodzi z XIV wieku i należał do wójta sandomierskiego. Nieruchomość odebrał mu Władysław Łokietek. W tym czasie działała tam mennica, stąd pochodziła właśnie druga nazwa kamienicy. Cztery wieki później swoją siedzibę miał tam ród Wielopolskich, pochodzący z tej rodziny Franciszek był pierwszym prezydentem Krakowa.

Na początku XIX wieku budynek pełnił funkcję hotelu, choć wcześniej – pod koniec XVIII wieku był zwykłą oberżą. W jego wnętrzu spotykali się wybitni Polacy – Stanisław Moniuszko, Józef Kremer czy Ambroży Grabowski. W okresie międzywojennym budynek został zaadaptowany na potrzeby Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up