Będą uczyć nauczycieli

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na co dzień to oni odpowiadają za nauczanie, teraz będą postawieni w roli uczniów. Uniwersytet Pedagogiczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji zapraszają wszystkich nauczycieli i pedagogów na konferencję „Świadomość ryzyka a ryzyko świadomości. Jak uczyć o ubezpieczeniach społecznych?”.

Jak tłumaczą przedstawiciele ZUS, konferencja zaspokaja potrzebę pedagogów, którą kreuje coraz większe zapotrzebowanie młodych ludzi na informacje związane z kwestią ubezpieczeń społecznych. Tego typu inicjatywa skutkuje już drugą edycją konferencji.

Ważne i potrzebne

Chociaż powszechnie uważamy, że temat ubezpieczeń społecznych jest każdemu dobrze znany, prawda okazuje się zupełnie inna. Mówi również o tym Anna Szaniawska, rzecznik regionalny ZUS w województwie małopolskim: „jest bardzo niska świadomość Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Nie wiedzą oni, skąd biorą się świadczenia, dlaczego należy płacić składki na ubezpieczenie społeczne”.

Tutaj z pomocą przychodzą liczne programy ZUS, skierowane zarówno do najmłodszych, ale też starszych uczniów. – Postanowiliśmy, że należy uświadamiać Polaków już od najmłodszych lat, ponieważ ta wiedza kiedyś zaprocentuje i będą oni mogli w przyszłości podejmować świadome decyzje, jak już wejdą na rynek pracy – tłumaczy Szaniawska.

Skąd pomysł?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilku lat prowadzi programy edukacyjne w polskich szkołach. Jest to m.in. projekt „Lekcje z ZUS”, w ramach których nauczyciele po wcześniejszych szkoleniach przeprowadzają z uczniami cztery lekcje pogłębiające zagadnienia ubezpieczeń społecznych. – Coraz więcej szkół przystępuje do tego programu, stąd pomysł konferencji – wyjaśnia rzecznik.

Spotkanie ma pomóc przede wszystkim nauczycielom, którzy odpowiadają za najmłodsze pokolenia. – Konferencja to platforma do wymiany poglądów, doświadczeń między tymi nauczycielami, którzy biorą udział w lekcjach z ZUS oraz są zaangażowani w pozostałe programy – dodaje. Będzie to już jej druga edycja, ubiegłoroczna upłynęła pod hasłem „minimalizowania ryzyka”.

Nie tylko teoria

Oprócz czysto informacyjnych spotkań w czasie konferencji, która rozpocznie się 4 kwietnia i zakończy następnego dnia, nie zabraknie również form warsztatowych. Mają one w praktyczny – i co najważniejsze – prosty sposób przybliżyć zagadnienia dot. ubezpieczeń społecznych. Prowadzący poruszą takie wątki jak zasiłki i emerytury.

Wśród prowadzących znajdą się ekonomiści, prawnicy, psycholodzy czy socjolodzy kultury. Wszystko to ma wpłynąć na interdyscyplinarny charakter dwudniowej konferencji. A to wszystko z pożytkiem dla uczestników.

Dlaczego nauczyciele?

Odpowiedź jest dziecinnie prosta, ponieważ to nauczyciele mogą w największym stopniu przy wykorzystaniu dostępnych materiałów dydaktycznych poszerzyć świadomość młodego pokolenia w temacie ubezpieczeń, emerytur oraz pozostałych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Szaniawska podkreśla, że to oni kiedyś będą otwierać własne firmy, a tego typu wiedza nabyta w szkole jest źródłem praktycznych informacji.

Dla uczestników przewidziana jest również niespodzianka, prezentacja autorskiej gry o ubezpieczeniach społecznych. Została przygotowana i opracowana przez Barbarę Muc, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z chorzowskiego oddziału ZUS. Jak zapewniają organizatorzy, będzie to ciekawy element narzędzi dydaktycznych dla każdego nauczyciela.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie organizatora, www.zus.pl/konferencjakrakow.
News will be here