Berlin i Kraków, startupowe podobieństwa i różnice

Piłkarzyki, Ping Pong, PlayStation i skrzynki z Club Mate to już codzienność w pracy większości berlińskich startupów. Z kolei w Krakowie cieszą się uznaniem biura przystosowane do chodzenia na boso oraz strefy relaksacyjne. Oba startupowe miasta łączy zaufanie do pracowników, czyli autonomia w pracy oraz dbanie o to, aby byli oni do siebie dopasowani w zespole.

Berlin i Kraków w startupowych liczbach

Według firmy badawczej Compass z San Francisco, stolica Niemiec cechuje się największym wzrostem wśród światowych centrów startupowych. Z danych Niemieckiego Monitoringu Startupów z 2016 r. wynika, że w Berlinie funkcjonuje 17% niemieckich startupów. Z kolei raport MCKinsey “Berlin zatrudnia - 5 inicjatyw dla europejskiej metropolii startupów” przewiduje, że do 2020 r. powstanie w Berlinie ponad 100.000 stanowisk pracy.

Na podstawie raportu fundacji Startup Poland wiemy, że w Krakowie powstało już 300 startupów, czyli 11% wszystkich polskich firm tego rodzaju. Rozwojowi biznesu technologicznego sprzyja między innymi duża liczba specjalistów IT. Dodatkowo co czwarty spośród 800 tys. mieszkańców miasta jest studentem.

Niemiecki i polski hub?

Berlin coraz częściej porównywany jest do europejskiej “Doliny Krzemowej”. Według badania Ernst and Young Berlin, w którym inwestycje venture Capital w 2015 r. osiągnęły wartość 2,5 miliarda Euro, pokonał dotychczas przodujący Londyn.

Dogodne położenie Krakowa i dobra komunikacja z innymi miastami, szczególnie Warszawą, Berlinem, Pragą i Wiedniem oraz obecność międzynarodowych firm sprzyja rozwojowi biznesu w tym mieście, jednak, biorąc pod uwagę Google Campus w Warszawie, musimy przyznać, że Kraków jest nadal na drugim miejscu po stolicy, czyli nie jest polskim hubem startupów.

Polish Tech Night - Kraków w Berlinie

Pierwsza edycja Polish Tech Night odbyła się 24 października 2016r. w Berlinie. Celem tego wydarzenia jest wymiana doświadczeń między twórcami startupów z Polski i Niemiec. W Berlinie tego dnia pojawił się również startup z Krakowa, Kontakt.io, jednak nie po to, aby pitchować, ale po to, aby wysłuchać prezentacji 6 projektów, w które ewentualnie mógłby zainwestować. Jak widzimy, polskie startupy mają duży potencjał wzrostu oraz szansę na ekspansję międzynarodową, co potwierdza jeden z parterów Polish Tech Night, Robert Maier, Co-founder ShopAlike.pl mówiąc: „Otwartość Polski na nowe technologie i produkty jest niezwykła w porównaniu z resztą Europy”.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up