Bezrobocie maleje, Kraków nadal w czołówce

Kraków okazał się najlepszym miastem ze względu na niski wskaźnik bezrobocia. Procent osób niezatrudnionych w naszym mieście wynosi 4,7%.

Raport Głównego Urzędu Statystycznego w Krakowie przedstawił sytuację społeczno-gospodarczą w województwie małopolskim z listopada 2018 roku. Wynika z niego, że stopa bezrobocia wyniosła 4,7%, co w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku skutkuje wskaźnikiem niższym o 0,6 p. proc.

Kraków, jako miasto, znajduje się w najlepszej sytuacji w województwie. W Małopolsce stopa bezrobocia wynosiła 2,4% i jest niższa względem tego samego okresu w roku 2017. Wówczas stopa wynosiła 2,8% – czytamy w komunikacie GUS.

Małopolskie numerem jeden

Województwo małopolskie w zestawieniu ogólnokrajowym plasuje się na 3 miejscu ze względu na korzystną wysokość stopy procentowej. Porównując dane z Polski i samego województwa małopolskiego w obu przypadkach widać tendencje spadkowe stopy bezrobocia rejestrowanego w latach 2015-2018.

Co więcej, według danych z komunikatu GUS, na jedną ofertę pracy przypada obecnie 11 bezrobotnych. Dla porównania w listopadzie 2017 r. było ich 10.

Zakopane, miasto w dole i nie tylko

Stopy bezrobocia w porównaniu z tym samym okresem w roku 2017 spadły we wszystkich województwach, to jednak nie pomogło to powiatowi tatrzańskiemu. Zakopane nadal plasuje się w czołówce ze względu na wysokość bezrobocia. Mimo, że nastąpił spadek aż o 1,2 p. proc., to stopa bezrobocia nadal utrzymuje się na wysokim poziomie - 9,6%.

Najgorsza sytuacja jest w powiecie dąbrowskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 10,5%. Nie pomógł tutaj spadek o 1,1%, nadal zajmuje on niechlubne pierwsze miejsce w rankingu.

Bezrobotni w liczbach

– W listopadzie 2018 r. w urzędach pracy zarejestrowano 10,3 tys. nowych bezrobotnych, tj. mniej zarówno w skali miesiąca (o 8,5%), jak i w relacji do poprzedniego roku (o 11,4%) – czytamy. 9,3 tys. osób wyrejestrowano z ewidencji bezrobotnych.

Lepsze perspektywy w pracy

Wiele z zarejestrowanych osób decyduje się na skorzystanie z ofert kierowanych do urzędu pracy przez lokalne firmy. – W listopadzie 2018 r. do urzędów pracy zgłoszono 7,8 tys. ofert zatrudnienia, tj. mniej o 7,4% niż miesiąc wcześniej i o 11,5% niż przed rokiem – czytamy.

Ponadto, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe w porównaniu do roku ubiegłego i wyniosło 4735,33 zł brutto. Największy wzrost odnotowano w górnictwie.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up