Bezrobocie może spaść do 7%. Kolejne pozytywne wyniki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jedynie 3,5%, czyli 16 tysięcy mieszkańców Krakowa pozostawało w ubiegłym miesiącu bez pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w skali kraju było to jedynie 8,1% dorosłych Polaków. Zbliża się też okres, w którym, ze względu na prace sezonowe, stopa bezrobocia będzie mocniej topnieć. Istnieje szansa, by osiągnąć wynik 7%?

Jeszcze dwa lata temu stopa bezrobocia w marcu wynosiła 11,5%, teraz osiągnęła poziom 8,1%, co jest wynikiem o 0,4% lepszym niż w lutym. Zdecydowanie najlepsza sytuacja na rynku pracy widoczna jest w województwach: wielkopolskim – 4,9%, śląskim – 6,5%, małopolskim – 6,6% oraz mazowieckim i pomorskim – po 7%. Najtrudniej o zatrudnienie będzie osobom szukającym pracy w województwach warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Stopa bezrobocia kształtuje się tam na poziomie 12%.

Małopolska A i B

W województwie małopolskim w marcu bez pracy pozostawało 95,8 tysięcy osób. Najlepszą sytuację zanotowano w Krakowie, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 3,5%. W powiecie myślenickim było to 5,1%, suskim 5,3%, krakowskim 5,8%, w Nowym Sączu 5,8%.

Gorsza sytuacja jest notowana we wschodniej części naszego województwa. Aż 13,8% wyniosła stopa bezrobocia w powiecie dąbrowskim, 11,3% w tatrzańskim i 10,2 w nowosądeckim. We zachodniej części województwa najgorzej jest w powiecie chrzanowskim – 10,6%.

Według najnowszych danych liczba bezrobotnych, którzy zarejestrowani są w urzędach pracy, wynosi 1 mln 324 tysiące, z czego 52,7% to kobiety. Ważną informacją jest fakt, że stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach.

Padnie rekord?

Jak mówił w czasie jednej z konferencji prasowych Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego może do końca roku jeszcze znacząco się obniżyć. – Myślę, że możemy spodziewać się dalszego spadku bezrobocia, mając najtrudniejszy okres za sobą i może być poniżej 8%, a nawet 7% pod koniec roku – prognozował.

– Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy poziom bezrobocia może obniżyć się do 7%, ale jest na to szansa, patrząc na to, jak rozwija się czsowo rynek pracy – ocenia w rozmowie z LoveKraków.pl Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan. – W okresie wakacyjnym, gdy wzrasta zapotrzebowanie na pracę sezonową, związaną ze zwiększonym zaangażowaniem branży turystycznej, bezrobocie spadnie, przynajmniej tymczasowo – dodaje.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up