Bezrobocie w Krakowie wciąż niskie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków nadal w czołówce powiatów z najniższą stopą bezrobocia. Przeciętne zatrudnienie w Małopolsce wzrosło o 2,6% w skali roku.

Średnia stopa bezrobocia w Polsce w grudniu 2018 roku wyniosła 5,8%, natomiast Małopolska uplasowała się na 3. miejscu z wynikiem 4,7%, tuż za województwem wielkopolskim i śląskim. Nasze miasto posiada najniższą stopą bezrobocia wśród powiatów województwa, co więcej spadła ona z 2,7% do 2,4%.

Mniej bezrobotnych

Z komunikatu opublikowanego przez Urząd Statystyczny w Krakowie wynika, że w grudniu 2018 roku zarejestrowano 9,3 tys. nowych bezrobotnych. W rezultacie jest ich mniej o 9,8% w stosunku do wcześniejszego miesiąca i o 14% względem całego poprzedniego roku.

Dane te wydają się obiecujące, ponieważ według długofalowych obserwacji rynku pracy koniec roku wskazuje na rosnącą stopę bezrobocia. Z ewidencji bezrobotnych wyrejestrowano 8,1 tys. osób.

Według danych zgromadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, w grudniu 2018 roku do urzędu wpłynęło 5,8 tys. ofert pracy. Na jedną ofertę przypadało 13 bezrobotnych. Analogicznie w grudniu 2017 roku było to 16 osób, a w listopadzie ubiegłego roku 11.

Sezonowość kształtuje bezrobocie

– Pod koniec roku kończą się prace sezonowe w rolnictwie, jest nieco mniejsze zatrudnienie w branży budowlanej, chociaż to też zależy od warunków atmosferycznych. Bezrobotnych jest zawsze trochę więcej na przełomie roku – tłumaczy Mirosław  Furmanek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. – Potem od marca, kiedy zaczną się prace w rolnictwie, zwiększy intensywność prac budowlanych, jak i budownictwo mieszkaniowe czy drogowe, tych bezrobotnych zacznie znacznie ubywać – prognozuje.

Furmanek nie ukrywa, że od 2013 roku bezrobocie stale spada. Wówczas na koniec roku liczba bezrobotnych w woj. małopolskim wynosiła 164 434 osoby, a w roku ubiegłym jedynie 71 489 osób.

–  Bezrobocie ma tendencję spadkową. Od 2013 roku bezrobocie spada, ale gdyby spojrzeć na dłuższy ciąg czasowy, to listopad, grudzień, czasem październik lekko stopa bezrobocia rośnie i liczba bezrobotnych jest większa – komentuje.

Co wpływa na tę cykliczność?

– Bezrobocie w dużej mierze zależy od otoczenia gospodarczego, jak i od charakteru powiatu – uzasadnia Furmanek. Za przykład podaje powiaty typowo rolnicze, takie jak dąbrowski, w którym nie ma żadnych zakładów produkcyjnych, przez co stopa bezrobocia wynosi aż 10,9%. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w powiecie myślenickim i Dobczycach, gdzie stworzona została strefa gospodarcza mająca wpływ na niską stopę bezrobocia, a wynosi tam ono 2,7% .

Prognozy

– Bezrobocie od marca na pewno zacznie spadać, natomiast pod koniec roku znowu zacznie wzrastać – wyjaśnia Mirosław Furmanek. Według przypuszczeń WUP komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa małopolskiego w styczniu 2019 roku będzie przedstawiał jeszcze wyższe bezrobocie niż w grudniu.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up