Biurowy rekord Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stało się to, co było zapowiadane już na początku roku. Łączne zasoby biurowe Krakowa przekroczyły milion mkw. powierzchni. Wszystko przez oddanie budynku B w kompleksie biurowym Equal Business Park. Według bieżących szacunków do końca roku miasto będzie oferowało 1,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Sześciokondygnacyjny budynek dostarczył na rynek nieruchomości blisko 19 tysięcy mkw. powierzchni. Na jego terenie powstało 310 miejsc parkingowych. To jednak nie koniec planów.

W czerwcu firma wystartowała z budową kolejnego etapu. Będzie on większy o cztery tysiące mkw. powierzchni użytkowej od budynku B i będzie miał o 78 miejsc parkingowych więcej. Według planów oddanie obiektu do użytku powinno mieć miejsce na przełomie maja i czerwca przyszłego roku.

– Z takimi zasobami powierzchni biurowych Kraków pozostaje największym rynkiem regionalnym w kraju. Rosnąca podaż nowoczesnych powierzchni jest odpowiedzią na rekordowe zapotrzebowanie na biura w stolicy Małopolski. Firmy dostrzegają potencjał Krakowa i chcą tu prowadzić swoją działalność – ocenia Monika Sułdecka-Karaś, dyrektor Regionalny w Knight Frank.

Biurowa przyszłość

Wystarczyło pół roku, by w naszym mieście oddano 81 tysięcy mkw. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku w Krakowie podpisano też o umowy najmu obejmujące 98.000 mkw. – Stanowiło to ponad 70% średniego rocznego wolumenu popytu notowanego w latach 2012-2016 i jednocześnie było wynikiem o zaledwie 11% niższym w porównaniu do rekordowego wyniku z analogicznego okresu poprzedniego roku – informuje Agata Holak, Senior Consultant, Dział Badania Rynku Knight Frank.

Wśród największych biurowców oddanych w pierwszej połowie bieżącego roku znalazły się warszawski Business Garden 3 – 7 – 54.800 mkw., Nowa Fabryczna w Łodzi – 19.400 mkw. oraz Astris w Krakowie – 13 tysięcy mkw.

Kraków utrzymuje się na pozycji lidera wśród rynków regionalnych w Polsce. Jakie będzie drugie półrocze? Według przypuszczeń w całym kraju przybędzie kolejne 328 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. Najwięcej zostanie oddanych do użytku w Krakowie, Trójmieście i Łodzi, co pozwoli na to, by nasze miasto osiągnęło wynik na poziomie 1,1 mln mkw. W całym kraju w budowie pozostaje 1,8 mln mkw. biur.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up