Brakuje pieniędzy na remonty pustostanów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Z roku na rok rośnie liczba remontowanych pustostanów będących w zasobach Gminy Kraków. W planach Zarządu Budynków Komunalnych na ten rok jest remont 220 tego typu obiektów. W tym celu zarezerwowano pięć milionów złotych, jednak już teraz wiadomo, że jest to zdecydowanie za mało. Aktualnie ZBK planuje przelać kolejne środki, aby sukcesywnie modernizować gminne zasoby.

Przedsięwzięcia dotyczące remontu pustostanów zostały ujęte w 2015 roku w wieloletniej prognozie finansowej, która miała pomóc we wczesnym i płynnym kierowaniu kolejnych pustostanów do remontu.

– Dlatego na przełomie 2015/16 roku zostały skierowane do udzielenia zamówienia publicznego już 74 lokale, z tego 65 już na początku roku zostało wyremontowanych i odebranych przez wykonawców, 55 jest w trakcie zawartych umów z wykonawcami w trakcie realizacji remontu i około 60 kolejnych skierowanych jest do udzielenia zamówienia publicznego. Dalsze lokale są już objęte kolejnymi kosztorysami – wylicza Katarzyna Zapał, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych.

„Środki będą niewystarczające”

Obecnie ZBK ma zaangażować środki na umowy w wysokości 4 mln 300 tys. złotych. Rozliczono z wykonawcami kolejny milion złotych.

–  To wskazuje na to, że te środki będą niewystarczające na wykonanie remontów w roku 2016. My to zadanie traktujemy jako priorytet. W momencie, gdy wyczerpują się środki, przesuwane są te kolejne ze środków własnych ZBK. Do końca kwietnia zostanie przesunięte kolejne 500 tysięcy złotych – wyjaśnia Katarzyna Zapała.

Pustostany będą pozyskiwane

Teraz do nadzorowania przez ZBK pozostaje typowanie zakresu remontu, planowanie kosztorysów, przeprowadzanie zamówień publicznych i odbiór pustostanów po remoncie.

Oprócz zadań mających na celu utrzymywanie w dobrym stanie lokali, miasto zajmuje się też pozyskiwaniem pustostanów. – Są one pozyskiwane przede wszystkim na dwa sposoby. W wyniku wygaśnięcia umów najmu oraz po wyrokach eksmisyjnych, nakazujących osobom opuścić lokal – mówi Edward Siatka, zastępca dyrektora Zarządu Budynków Komunalnych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up