Brakuje rąk do pracy. Firmy zatrzymują podwyżkami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sytuacja na rynku pracy staje się dla pracodawców coraz bardziej skomplikowana. Według danych GUS z końca trzeciego kwartału, obecnie brakuje ponad 131 tysięcy pracowników. Firmy największy problem z obsadzeniem wakatów mają w przetwórstwie przemysłowym, handlu i budownictwie. Wyzwaniem jest też zatrzymać obecną załogę.

Na koniec trzeciego kwartału zanotowano 131,2 tys. wolnych miejsc pracy. Jest to o 7,5% więcej niż w drugim kwartale. W przeciągu roku liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 37,4%. W porównaniu do drugiego kwartału tego roku jest to o 2,8% więcej.

Najwięcej ofert pracy czeka na osoby z województwa mazowieckiego, gdzie Główny Urząd Statystyczny zanotował 30,4 tys. wakatów. W województwie śląskim jest to 16,7 tys., w wielkopolskim – 13,9 tys., w dolnośląskim – 13 tys., a w małopolskim – 12,5 tys. Zdecydowanie najmniejszy wybór ofert pracy widoczny jest w województwach podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim. Jest to kolejno 2 tysiące, 2,6 tys., 2,7 tys. i 2,8 tys.

Nie ma jak usługi dla biznesu

Małopolskie firmy po fali wzrostu zatrudnienia pod koniec zeszłego roku, w tym roku ustabilizowały liczbę procesów rekrutacyjnych. W ciągu ostatniego półrocza w południowych regionach Polski nowe miejsca pracy powstały w 32% przedsiębiorstw, ponad połowa nie zmieniła poziomu zatrudnienia, a 15% zdecydowało się na zwolnienia.

– Motorem napędowym nie tylko w Krakowie były przede wszystkim firmy oferujące nowoczesne usługi dla biznesu, czyli na przykład centra usług wspólnych – w skali kraju zatrudnienie zwiększała niemal co druga taka firma – zwraca uwagę Magdalena Wajs, starszy specjalista ds. sprzedaży i rekrutacji w krakowskim biurze Randstad Polska.

Osobom poszukującym pracy najłatwiej o zatrudnienie będzie w przetwórstwie przemysłowym. Branża potrzebuje obecnie około 33,5 tysiąca pracowników. W handlu jest to 20,8 tysięcy nieobsadzonych stanowisk. Na brak rąk do pracy cierpi też budownictwo, gdzie zanotowano 20,3 tys. wakatów. Wśród znaczących branż 10,5 tysiąca pracowników potrzeba do transportu i gospodarki magazynowej.

Zatrzymać podwyżką

Pracodawcy coraz częściej wychodzą z założenia, że skoro tak trudno znaleźć nowych pracowników, zapełnić wakaty, to trzeba docenić swój obecny zespół. Ten proces trwa już od dawna, coraz częściej przyjmuje formę podwyżki. Na południu 41% firm podnosiło wynagrodzenia. Jest to najgorszy wynik w skali kraju obok regionów wschodnich i centralnych.

– W nowym roku pracodawcy zamierzają kontynuować proces podwyżek – w Małopolsce deklaruje tak 42% przedsiębiorców. Co drugi pozostawi pensje na dotychczasowym poziomie, żadna z ankietowanych przez nas firm nie zamierza zmniejszać wynagrodzeń. Podwyżek najczęściej spodziewać się mogą pracownicy logistyki, przemysłu i sektora nowoczesnych usług dla biznesu – ocenia Magdalena Wajs.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up