Browar Lubicz ożył na nowo

Browar Lubicz fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakończyła się budowa drugiego etapu kompleksu mieszkaniowo-biurowo-usługowego przy ulicy Lubicz. Inwestor otrzymał pozwolenie na użytkowanie nieruchomości. Teraz rozpoczęła się procedura wydawania kluczy nowym mieszkańcom.

Pięć lat temu firma Balmoral Properties zaprezentowała projekt rewitalizacji Browaru Lubicz w Krakowie. Rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę kompleksu wielofunkcyjnego z zachowaniem zabytkowych obiektów XIX-wiecznej fabryki.

Program rewitalizacji terenów dawnego browaru Goetzów, przygotowany przez krakowską pracownię MOFO Architekci zakładał integrację zabytkowych budynków m.in. Pałacu Goetzów, Portierni, Dawnej Suszni Słodu, Dawnej Słodowni, Maszynowni i Kotłowni z kominem z nową zabudową mieszkaniową i biurową.

W styczniu 2014 roku deweloper osiągnął półmetek, zakończyły się prace budowlane I etapu inwestycji. Zdaniem konserwatora zabytków była to pierwsza rewitalizacja kompleksu poprzemysłowego w Krakowie, w której z taką starannością potraktowano budynki historyczne i wkomponowano je w całość projektu.  Po otrzymaniu prawomocnego pozwolenia na użytkowanie rozpoczęła się procedura wydawania kluczy nowym mieszkańcom.

Miejsce znów tętni życiem

Dzisiaj inwestycja jest już ukończona, firma otrzymała pozwolenie na użytkowanie obiektu. W ramach drugiego etapu osiedla powstały cztery budynki mieszkalne mające od czterech do pięciu pięter. Znajdują się w nich 163 mieszkania dwu- i trzypokojowe. Oprócz apartamentów powstał też kameralny budynek biurowy o powierzchni użytkowej 4,2 tys. mkw.

– Kompleks mieszkaniowo-biurowo-handlowy Browar Lubicz zupełnie odmienił centrum Krakowa. Zamknięty do niedawna, zaniedbany teren stał się na nowo obszarem tętniącym życiem, nową częścią miasta dostępną dla wszystkich – mówi Dariusz Brzostek, PR BALMORAL.

Oprócz apartamentów jest też część komercyjna kompleksu. Na terenie Browaru swoje siedziby ma wiele spółek i instytucji m.in. międzynarodowa firma doradztwa zawodowego Adecco, amerykańska firma Uber, największy polski bank PKO BP czy firma Codewise, specjalizująca się w sprzedaży nowatorskich rozwiązań technologicznych. W gruntownie odrestaurowanym Pałacu Goetzów swoją placówkę mają węgierscy dyplomaci. Na terenie Browaru powstały też sklepy, market, punkty usługowe, restauracje, bar, kawiarnia czy cukiernia.

Nawiązano też do historycznej i pierwotnej funkcji dawnego Browaru. W budynku Dawnej Słodowni znajduje się mikrobrowar i restauracja, gdzie na miejscu tradycyjną metodą warzone jest lokalne piwo.

News will be here