Browar Lubicz zmienił swoje oblicze

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2001 roku firma Carlsberg zaprzestała produkcji piwa przy ulicy Lubicz. Obiekt, który w przeszłości  był największym browarem na terenie Galicji, przez lata popadał w ruinę. Teraz wszystko się zmienia. W 2014 roku poprzemysłowy teren został zaadaptowany na mieszkania i część handlowo usługową. Zbliża się koniec oddania drugiego etapu i wszystko wskazuje na to, że w lipcu Browar Lubicz otrzyma pozwolenie na użytkowanie drugiej części apartamentowców. Obecnie trwają już ostatnie prace porządkowe na tym terenie. W sierpniu odbioru doczeka się również biurowiec.

W ramach drugiego etapu budowy zostaną oddane cztery budynki apartamentowe, gdzie znajdą się 163 mieszkania dwu- i trzypokojowe oraz biurowiec o powierzchni 5000 tys. mkw. Obecnie ten etap Browaru Lubicz jest już ukończony w 99%.

Duże zainteresowanie

Rewitalizacja zakładu poprzemysłowego spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony klientów. W sprzedaży pozostały już tylko nieliczne apartamenty. Co ciekawe, wielu klientów to osoby, które zakupiły mieszkania również w pierwszym etapie.

– Zostało dwadzieścia wolnych apartamentów. W biurowcu najemcy wynajęli już cztery z pięciu kondygnacji. Na parterze znajduje się pomieszczenie z przeznaczeniem na biura i usługi o powierzchni 750 mkw. – wylicza Dariusz Brzostek, przedstawiciel inwestora.

Prace pod okiem konserwatora

Część usługowa Browaru Lubicz znajduje się w dawnej leżakowni piwa pod budynkiem biurowo –mieszkalnym. Można zobaczyć w niej kolebkowe piwnice, które zostały zrewitalizowane  pod opieką konserwatora zabytków. Zabezpieczone zostały również historyczne elementy ściany, a także cegły.

W styczniu 2014 roku został ukończony pierwszy etap osiedla. Wtedy w Browarze Lubicz oddano do użytku 137 mieszkań oraz 3,4 tysięcy mkw. powierzchni handlowej, a także 1,9 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej na biura. Wtedy część lokali zostało wynajętych między innymi przez bank PKO BP, restaurację i browar.

Bogata historia

Browar Johna, bo tak początkowo nazywał się Browar Kraków, działał w naszym mieście od 1840 do 2001 roku. Zakład był największym tego typu obiektem w całej Galicji. W 1985 roku został wpisany do rejestru zabytków. W 2001 firma Carlsberg, właściciel browaru, zaprzestał produkcji piwa w Krakowie, a budynki zaczęły niszczeć. Ich adaptacja na inwestycję mieszkaniową znacząco pomogła opuszczonym terenom.

News will be here