Budowa domu – 3 wskazówki, jak wybrać najlepszy projekt

Planując budowę domu bardzo często korzystamy z obfitych bibliotek gotowych projektów. Trzeba jednak pamiętać o tym, by uniknąć hurraoptymistycznego podejścia i wyboru oferty, która bardzo szybko przyciągnie nasz wzrok. Nie znaczy to oczywiście, iż jest to projekt zły, ale powinniśmy upewnić się, iż będzie on możliwy do postawienia na naszej działce. A przede wszystkim, czy korzystanie z nowego domu będzie wygodne i nie spowoduje dyskomfortu, oraz czy nie będzie on naruszał przepisów. Niewykluczone, że z niektórych opcji trzeba będzie zrezygnować, inne z kolei mogą okazać się bardzo korzystne, mimo początkowo niepozornego wrażenia, jakie odczujemy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu?

1. Jak wybrać najlepszą ofertę?

2. Projekt domu - koszty

3. Układ przestrzenny i funkcjonalny budynku

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Przeglądając oferty, jakie zawiera największy agregator projektów domów warto zastanowić się, która z nich najlepiej spełni nasze oczekiwania i umożliwi zbudowanie wymarzonego domu. Czym innym jest projekt małego domku (przykładowy rozkład wnętrz można obejrzeć tutaj: https://kafeteria.pl/26954,dom-ktory-ulatwi-ci-zycie-pomysly-na-uzytkowy-rozklad-wnetrz#comments) a czym innym solidny, dwurodzinny budynek z podwójnym garażem i dodatkową kondygnacją. Zanim jednak przystąpimy do przeglądania gotowych projektów, upewnijmy się, iż nasza działka ma właściwy dla danego rejonu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dom, który wybieramy, powinien być na tyle oszczędny w użytkowaniu, iż generowane comiesięczne koszty utrzymania nie będą stanowiły istotnych wydatków w domowym budżecie (obciążonym dodatkowo przez raty kredytu). Należy zwrócić również uwagę, czy ilość pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych zapewni bezproblemowe funkcjonowanie przyszłym mieszkańcom. W zależności od liczby rodzin, które mają być lokatorami domu, powinno się rozważyć opcję projektu z dodatkową kondygnacją lub bez. Dopiero po uwzględnieniu tych wszystkich opcji i wybraniu najciekawszych projektów w grę wchodzić będzie wygląd budynku.

Projekt domu – koszty

Budżet, przeznaczony na postawienie domu, to bardzo istotna składowa całej budowy. Ważne są nie tylko koszty postawienia budynku, ale także jego wykończenia, dodatkowych opłat podczas budowy, niespodziewanych wydatków i innych rzeczy. Skomplikowane, oryginalne kształty są znacznie efektowniejsze niż prosta bryła, jednak przy tej samej powierzchni mogą generować o wiele większe obciążenie finansowe podczas codziennej eksploatacji (na przykład koszty ogrzewania). Powiększają również budżet budowy, dla przykładu sam dach, który jest bardzo drogą częścią domu, potrafi wygenerować olbrzymie dodatkowe koszty, jeśli w wybranym przez nas projekcie będzie on stosunkowo duży i miał niestandardowe wymiary. Płaski dach, położony na prostej bryle, może być z kolei świetnym miejscem dla położenia paneli fotowoltaicznych. Jeśli jeszcze dodatkowo wybierzemy projekt domu energooszczędnego, pozwoli to na znaczne ograniczenie kosztów użytkowania i obniżenie rachunków.

Układ przestrzenny i funkcjonalny budynku

Ułożenie budynku w terenie jest bardzo ważne, zapobiega bowiem nadmiernemu nasłonecznieniu lub przeciwnie – brakowi światła w niektórych pomieszczeniach. Popularnym rozwiązaniem jest skierowanie okna balkonowego na zachód, co zapewnia niezapomniane widoki na zachodzące Słońce. Układ korytarzy powinien zapewniać bezproblemowe poruszanie się mieszkańców między ich pokojami a pomieszczeniami wspólnymi, typu łazienka czy kuchnia. Liczba pomieszczeń powinna zapewnić każdemu własne cztery kąty, dodatkowo należy pamiętać, iż rodzina może się rozrosnąć (małżeństwo, narodziny dziecka) i uwzględnić ten fakt podczas wybierania projektu. Wszystkie te działania mają na celu postawienie domu, w którym mieszkanie będzie przyjemnością, a domownicy z chęcią będą do niego powracać.

 

comments powered by Disqus