Buma zakupiła dawny budynek banku. Lokatorzy z gwarancjami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bank Pekao sprzedał swoją dawną placówkę przy ul. Dunajewskiego. Transakcja została sfinalizowana w poniedziałek. Lokatorzy, którzy wynajmują tam mieszkania, dostaną dwuletnią gwarancję ochrony praw najmu.

Pekao wyprowadził się z modernistycznego obiektu w 2015 roku z powodu przeniesienia znacznej części usług do Internetu i coraz mniejszym zainteresowaniem klientów, aby przychodzić do placówek bankowych. To nie dotyczy tylko Krakowa. Pekao reorganizuje placówki w całym kraju.

Bank wielokrotnie podkreślał, że nie chce sprzedać budynku byle komu. Choć warto podkreślić, że zainteresowanych kupieniem nieruchomości było wielu. Pojawiały się nawet oferty, które przekraczały kwotę podawaną w mediach, jako tą, która jest minimalna do zawarcia transakcji. Pekao zależało na tym, aby po pierwsze, nie ucierpieli lokatorzy, po drugie ważne były plany inwestorskie – brak ingerencji w zabytkowe elementy budynku.

Odpowiedzialny kupiec

Odpowiedni oferent, czyli spółka celowa należąca do grupy Buma, została wybrana już w wakacje, jednak ostatecznie akt notarialny został podpisany 24 września. – W trakcie negocjacji z nabywcą osiągnięto porozumienie, w wyniku którego uzgodniono gwarancje dla najemców – informuje biuro prasowe banku.

Osoby, które tam wynajmują będą miały dwa lata na znalezienie sobie nowego lokum, również z pomocą dewelopera. Buma obiecała na piśmie również brak podniesienia opłat czynszu i nieprzeprowadzanie prac remontowo-budowlanych przez najbliższe dwa lata.

Bank zauważa, że to precedens na skalę krajową. – Według naszej wiedzy, żaden inny sprzedający nie uzależniał sprzedaży nieruchomości od respektowania praw lokatorów i etycznego postępowania – dodaje biuro prasowe.

W zeszłym roku informowaliśmy, że Pekao chce za nieruchomość ok. 30 mln złotych. Nowy właściciel będzie miał do dyspozycji 7 tys. mkw. w samym centrum Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up