Capgemini Polska organizuje dzień otwarty z błyskawiczną rekrutacją

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Firma Capgemini Polska zatrudniająca w Krakowie już cztery tysiące osób, 30 maja organizuje dzień otwarty. Wydarzenie jest skierowane do studentów i osób będących na początku kariery zawodowej, znających języki obce. Oprócz możliwości poznania specyfiki firmy, chętni będą mogli wziąć udział w błyskawicznej rekrutacji.

Wydarzenie będzie odbywało się w dwóch sesjach: porannej od godziny 9 do 13 i popołudniowej, od 14 do 18. Przybyli będą mogli zapoznać się z działalnością Capgemini, poznać proces rekrutacji i oferty pracy. W programie przewidziane jest także zwiedzanie biura i strefy networkingowej, gdzie na gości będą czekać ambasadorzy Capgemini. Organizatorzy zapewnią też możliwość skonsultowania swojego CV oraz błyskawicznej rekrutacji.

–  Rozmawiając z kandydatami podczas różnych wydarzeń czy targów pracy zauważyliśmy, że wielu z nich nie wie, jak wygląda praca w tak dużej firmie jak nasza. Dlatego postanowiliśmy zaprosić kandydatów do siebie, żeby przed podjęciem decyzji tak ważnej jak wybór miejsca pracy, mogli nas poznać i zobaczyć, co w praktyce kryje się za opisami stanowisk – tłumaczy konieczność organizacji dnia otwartego Ewelina Piłat, Employer Branding Administrator Capgemini Polska.

Przede wszystkim języki

Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem w poprzednich latach tegoroczna edycja odbędzie się w dwóch sesjach: porannej i popołudniowej. Rok temu Capgemini organizowało warsztaty rekrutacyjne, w tym roku organizatorzy zdecydowali się na zyskującą popularność metodę speed recruting. Jakich kompetencji wymagają rekruterzy?

– Z kompetencji miękkich ważna jest dla nas umiejętność słuchania, komunikowania się i współpracy. Równie ważne są chęć zdobywania wiedzy i rozwijania swoich umiejętności – wylicza Ewelina Piłat.

Konieczna jest również znajomość języków obcych. – Podstawowe kompetencje twarde to zawsze znajomość języków obcych, czyli angielski na poziomie C1, a w przypadku pozostałych języków znajomość na poziomie przynajmniej  B2 i oczywiście znajomość pakietu Microsoft Office. Pozostałe kompetencje twarde zależą od stanowiska – podsumowuje Piłat.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up