Ceny mieszkań w UK - gdzie wynająć nieruchomość, ile GBP na start?

Choć życie w UK jest stosunkowo drogie, zainteresowanych podjęciem pracy na Wyspach nie brakuje.  Wyjazd zarobkowy nieodzownie wiąże się ze sporym wydatkiem na start, gdyż stoimy przed wyborem miejsca, w którym będziemy mogli się osiedlić. Cena, którą przyjdzie nam zapłacić za wynajęcie mieszkania, powinna być zgodna z etapem rozwoju naszej kariery zawodowej za granicą. Gdzie szukać lokum na naszą kieszeń, ile GBP należy przygotować?

Wysokie ceny mieszkań, drogi funt brytyjski

Szukając na Wyspach mieszkania do wynajęcia, nietrudno zauważyć, że różnice w cenach nieruchomości w UK pomiędzy Anglią, a resztą regionów wchodzących w skład Królestwa bywają olbrzymie. Względem wysokich kosztów przoduje niewątpliwie Londyn, szczególnie drogo jest też w Cambridge, Watford, St Albans, Brighton czy Hove. W tych lokalizacjach, miesięcznie możemy spodziewać się kosztów rzędu minimum 1700 GBP. Mimo to, zwykle kierujemy swoją uwagę na tereny atrakcyjne z perspektywy osoby poszukującej pracy, a zdajemy sobie sprawę, że to właśnie w dużych miastach warunki zatrudnienia przeważnie są najlepsze. Drugą rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wyjazdu jest to, że funt brytyjski jest dla Polaków walutą drogą, a tamtejsze koszty utrzymania są znacznie większe niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni mieszkając w ojczyźnie. Na rozpoczęcie życia w Wielkiej Brytanii potrzeba więc dość dużo pieniędzy. Czy istnieją sposoby, aby z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej mieszkać w dobrej okolicy?

Zastanówmy się najpierw, dlaczego właściciele mieszkań przeznaczonych pod wynajem kształtują ceny na tak wysokim poziomie. Otóż Wielka Brytania ma jedną z najwyższych wartości migracji na świecie, nawet po Brexicie. Istotnym czynnikiem, wpływającym na koszty nieruchomości jest więc stały napływ ludności. Drożeją zwłaszcza mieszkania zlokalizowane w miejscach cieszących się szczególnym zainteresowaniem ze strony obcokrajowców. Rozglądając się za pracą w UK, warto więc od razu wziąć pod uwagę lokalizację, traktując ją jako równie istotny aspekt, jak wysokość zarobków, na jaką liczymy. Dobrze byłoby zrobić też rozeznanie pod kątem przewalutowania pieniędzy, ponieważ niekorzystny kurs funta może znacząco podwyższyć wydatki związane z wyjazdem. Internet bardzo nam to wszystko ułatwi, ponieważ w sieci bez problemu znajdziemy mapki interaktywne ukazujące dostępność mieszkań w zależności od posiadanych funduszy, a także aktualne oferty e-kantorów oraz platform wymiany walut, takich jak np. Walutomat.pl.

Gdzie warto się osiedlić?

Wiedząc, że ceny mieszkań są najwyższe tam, gdzie emigranci osiedlają się najczęściej, teoretycznie taniego lokum można byłoby szukać kierując się tą właśnie wytyczną, a więc najmniejszym zainteresowaniem ze strony ludzi przybywających do UK z zagranicy. Poniekąd jest to słuszne, bo faktycznie w regionie North East albo hrabstwie Blaenau Gwent za wynajęcie nieruchomości zapłacimy aż o połowę mniej, niżeli w Londynie bądź okolicach. Niestety te słabo zaludnione zakątki Wielkiej Brytanii nie stanowią atrakcyjnego dla obcokrajowców rynku pracy. Zdecydowanie lepsze dla osób osiedlających się w UK tymczasowo lub na dłużej będą Edynburg, Liverpool, Leeds, Birmingham czy Swansea. Koszt wynajęcia mieszkania z jedną sypialnią wynosi tutaj około 1000 GBP. Miasta te obfitują w punkty handlowe, lokale gastronomiczne i obiekty sportowe, więc ze znalezieniem pracy raczej nie będziemy mieli problemu.

Gdzie korzystnie pozyskać GBP na realizację swoich planów?

Po podjęciu decyzji i kroków niezbędnych do przeprowadzki, warto pomyśleć o walucie, którą już niedługo będziemy się posługiwać. Chcąc korzystnie kupić GBP, najlepiej na początku dowiedzieć się, jaki jest średni kurs funta i dokonać wymiany po cenie najbardziej do niego zbliżonej. W tradycyjnych kantorach oraz w bankach cena sprzedaży brytyjskiej waluty będzie wyższa nawet o kilkadziesiąt groszy. Nie zapominajmy jednak, że do wyboru mamy jeszcze instytucje świadczące usługi przewalutowania w Internecie. Jak możemy sprawdzić na stronie internetowej jednej z nich, popularnej platformy Walutomat.pl: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/, funt brytyjski kosztuje prawie tyle samo w skupie, co w sprzedaży, a wartości widniejące w tabeli są niemal zbieżne ze średnim kursem GBP na świecie. Nie można więc zaprzeczyć, że oferta jest bardzo opłacalna, co jest związane przede wszystkim z tym, że koszt wymiany nie uwzględnia wysokiego spreadu walutowego, jak ma to miejsce np. w bankach. Co więcej, Walutomat.pl dodatkowo umożliwia wymianę waluty po kursie ustalonym samodzielnie, a to może być szansą na oszczędność nawet bez śledzenia aktualnych kursów.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up