Ceny mieszkań znowu w górę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To nie będą dobre wiadomości dla osób przymierzających się do zakupu swojego mieszkania. Od kilku miesięcy zauważalny jest wzrost cen nieruchomości w największych polskich miastach. Obecnie za mkw. mieszkania w Krakowie trzeba zapłacić średnio 6440 złotych. Jest to o 0,6% więcej niż w roku ubiegłym.

Jak wynika z danych Home Broker i Open Finance, przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania w Krakowie to drugi najwyższy wynik w Polsce. Obecnie drożej jest jedynie w Warszawie, gdzie za mkw. trzeba zapłacić średnio 7299 złotych. Wśród najdroższych miast znajdują się jeszcze Poznań – 5920 złotych, Wrocław – 5676 zł, Gdańsk – 5584 zł i Gdynia – 5584 zł. Z uwzględnionych w zestawieniu miast wynika, że najmniej zapłacimy za mieszkanie w Kielcach – 3929 zł, Katowicach 4132 zł i Bydgoszczy – 4280 złotych.

Niemal we wszystkich miastach w Polsce w przeciągu ostatniego roku mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen nieruchomości. Spadki były widoczne jedynie w Katowicach – o 4,2%, Szczecinie – 0,4% i w Lublinie 0,1%. Nie zmieniły się za to stawki w Kielcach. Największe wzrosty cen dotknęły Łódź i Poznań, gdzie w przeciągu roku ceny powiększyły się o kolejno 29,1 i 14,8%. W Krakowie zanotowano nieznaczny wzrost cen – o 0,6%.

Co powodem?

Mimo rosnących cen zainteresowanie mieszkaniami nie słabnie. Ze względu na coraz bardziej widoczny wzrost wynagrodzeń coraz więcej Polaków decyduje się na zakup mieszkania za gotówkę. Rosną także kwoty kredytów hipotecznych. W przeciągu roku mieszkańcy naszego kraju zadłużyli się na 14,5% więcej.

O tym, że najbliższe miesiące będą udane dla deweloperów, informowaliśmy dwa miesiące temu i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym półroczu będzie inaczej. – Deweloperom w najbliższych miesiącach powinna sprzyjać też dobra sytuacja na rynku pracy. Kolejnym korzystnym czynnikiem jest rekordowo niski poziom stóp procentowych NBP. Decyzji Rady Polityki Pieniężnej, zwiększającej koszt kredytów, można spodziewać się najwcześniej w 2018 roku – mówił Andrzej Prajsnar, ekspert portalu Rynek Pierwotny.pl

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up