Ceramiczny “Dom na przyszłość”. Taki jest pomysł krakowskiej pracowni na przyjazne środowisku "cztery kąty"

Krakowska pracownia architektoniczna LK&PROJEKT, stworzyła gotowy projekt energooszczędnego domu ceramicznego w ramach projektu “Dom na przyszłość”.

Wyróżnia go współczesny design połączony z przyjaznymi dla człowieka i środowiska rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Projekt powstał we współpracy z Wienerberger.

Inwestorzy coraz częściej dążą do tego, by ich domy były wykonane z ekologicznych materiałów budowlanych oraz wykorzystywały odnawialne źródła energii, która jest bezpieczna dla środowiska i zdrowia człowieka. Powinny też zapewniać bardzo dobrą jakość powietrza, optymalną wilgotność i temperaturę oraz dostęp do naturalnego światła, co bezpośrednio wpływa na samopoczucie i komfort mieszkańców.

“Dom na przyszłość” charakteryzuje się zwartą, współczesną bryłą, wysoką estetyką i funkcjonalnością, a także spełnia obecne, jak i przyszłe normy dotyczące energooszczędności.

Założenia projektu "Domu na przyszłość"

Projekt bazuje na znanej od kilku lat koncepcji e4, czyli ceramicznego domu niskoemisyjnego, będącego odpowiedzią firmy Wienerberger na potrzebę energooszczędnego i zdrowego budownictwa, realizowanego przy wysokim poszanowaniu środowiska oraz dbałości o komfort życia domowników. W czasach, kiedy energia staje się zasobem limitowanym a jej ceny stale rosną, wymagania dotyczące zrównoważonego budownictwa czy świadectw energetycznych budynków stają się codziennością, kwestie energii, ekologii zdrowia oraz ekonomii  zyskują na znaczeniu i należy brać je pod uwagę planując budowę własnego domu.

Nowoczesny projekt gotowy

Nowoczesna koncepcja ceramicznego domu została zaprojektowana z myślą o komforcie przyszłych mieszkańców, zrównoważonym rozwoju i optymalizacji kosztów utrzymania budynku.

“Dom na przyszłość” (LK&1775) to przestronny budynek mieszkalny o  powierzchni użytkowej 134,97 m². Charakteryzuje się praktycznym rozmieszczeniem pomieszczeń i wielkoformatowymi przeszkleniami, dzięki którym w pomieszczeniach jest mnóstwo naturalnego światła, a mieszkańcy mogą czuć bliskość otaczającej natury. Na parterze poza typowymi dla strefy dziennej pokojami: kuchnią, spiżarnią, jadalnią i salonem, znajdują się także pomieszczenie gospodarcze oraz techniczne, w którym przewidziano miejsce na pompę ciepła oraz cały osprzęt obsługujący panele fotowoltaiczne. Piętro domu stanowi główna sypialnia z garderobą dla rodziców, dwa ustawne pokoje dla dzieci, przestronna łazienka oraz pralnia. Poza tym, w projekcie uwzględniono antresolę oraz rozległy taras zewnętrzny i balkon, które zapewniają mieszkańcom dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Dom posiada także jednostanowiskowy garaż. Wyróżnikiem jest otwarcie części salonu na dwie kondygnacje i nowoczesna interpretacja elewacji, która pokryta jest spływającymi z dachu prostymi dachówkami.

System nowoczesnej ceramiki budowlanej

Wydobycie wszystkich zalet projektu było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych ceramicznych rozwiązań firmy Wienerberger. Jednowarstwowe ściany wewnętrzne “Domu na przyszłość” wykonane zostały z pustaków Porotherm D 42,5 T Dryfix wypełnionych wełną mineralną, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, a więc również niskim współczynnikiem przenikania ciepła U, który bezpośrednio wpływa na komfort cieplny mieszkańców oraz energooszczędność samego budynku. W projektach zastosowano również dodatkowe elementy systemu, gotowe akcesoria Porotherm takie jak: belki nadprożowe, stropy, czy kształtki, które dodatkowo zapewniają bezpieczną  konstrukcję budynku i jego stabilność.

Dach i część elewacji pokryto dachówkami ceramicznymi Koramic Orea 9. To płaskie, nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie, jednocześnie gwarantuje wyjątkową trwałość, jak i stylowe wykończenie obiektu. W projekcie zastosowano akcesoria dachowe Koramic, takie jak: membrany, taśmy, spinki, które zapewniają bezpieczny i szczelny dach na lata. Wykończenie ścian zewnętrznych budynku cegłami klinkierowymi o długim formacie – Terca John – dodało nowoczesnego wyglądu oraz zagwarantuje długotrwałą  estetykę i trwałość elewacji