CH Krokus przestanie być blaszakiem. Ambitne plany inwestora

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Zostało otwarte w 1997 roku i było jednym z pierwszych centrów handlowych w Krakowie. King’s Cross, bo tak wówczas nazywało się dzisiejsze Centrum Handlowe Krokus, lata świetności ma już dawno za sobą, dlatego konieczna jest jego rewitalizacja. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku i obejmą nie tylko przebudowę starego budynku.

Przygotowywanie obiektu do zmian widoczne jest już teraz. Z Krokusa zniknęli już wieloletni najemcy, a lokale po nich świecą pustkami. Takie marki jak CCC czy Timetrend ulokowały się w nowo wybudowanej galerii Serenada – również należącej do Mayland Real Estate.

Liczne zmiany

W perspektywie kilku najbliższych lat zmieni się niemal wszystko. Ruch samochodowy pomiędzy Multikinem a Parkiem Wodnym zostanie skierowany pod ziemię, a na powierzchni powstanie przestrzeń dedykowana pieszym. – Wykorzystując różnicę terenu około ośmiu metrów pomiędzy początkiem i końcem ulicy, chcemy zrobić podziemny tunel dla samochodów, a następnie wybudować kilkupoziomowy parking na około trzy tysiące pojazdów – mówi LoveKraków.pl Bogusław Wróbel, dyrektor ds. projektów Mayland Real Estate.

Mieściłby się on bezpośrednio przed Centrum Handlowym Krokus od strony al. Bora-Komorowskiego. Taka inwestycja pozwoliłaby na wyburzenie dotychczasowego parkingu mieszczącego się we wschodnim skrzydle Krokusa. – Dzisiejszy parking jest zupełnie niefunkcjonalny. Naszym celem jest stworzenie dobrze zorganizowanej, nowoczesnej strefy. Tylko wtedy, gdy będziemy lubianym miejscem, będziemy konkurencyjni – uważa.

Ogród na dachu i okazały plac zabaw

Inwestor chce również zagospodarować dach nowego parkingu. Na nim miałby powstać ogród z restauracjami i strefą rekreacyjną o powierzchni kilku tysięcy mkw. Jego utworzenie jest jednak uzależnione od tego, jakie współczynniki parkingowe zostaną wskazane przez miasto. Utrzymanie obecnych, wysokich współczynników miejsc parkingowych będzie przeszkodą i ograniczy możliwość wybudowania tak wielu atrakcyjnych przestrzeni publicznych. W przypadku obowiązku zwiększenia liczby miejsc dla samochodów konieczne będzie powiększenie parkingu kosztem ogrodu. Według wstępnej koncepcji parking wielopoziomowy miałby kończyć się na poziomie strefy restauracyjnej, gdzie powstałby również okazały plac zabaw. Z niego dostępne byłoby wyjście na wspomniany ogród.

Najwyższa, trzecia kondygnacja umożliwi wyjście na plac Północny od strony ulicy Dobrego Pasterza. Ma on być przestrzenią zieloną i wypoczynkowa, gdzie będą mieściły się restauracje zewnętrzne, czynne nawet kilka godzin po zamknięciu Serenady. Natomiast z kondygnacji środkowej będzie dostępny plac Centralny – zlokalizowany pomiędzy Serenadą, aquaparkiem i Multikinem. To właśnie na tym poziomie zostaną ze sobą połączone obydwa centra handlowe.

Plac Centralny będzie pełnił funkcje otwartego placu miejskiego, skupiającego ruch pieszy. W przyszłości będą mogły odbywać się tu między innymi koncerty i imprezy plenerowe nawet na pięć tysięcy osób. W aranżację tego terenu chcą włączyć się także sąsiedzi firmy Mayland. Niewykluczone, że powstanie tu też kompleks saun.

Krokus w nowym wydaniu

Wszystkie prace modernizacyjne będą odbywały się przy działającym hipermarkecie. Na piętrze Krokusa w przyszłości będzie działała strefa usługowa. W miejscu obecnego parkingu wewnętrznego możliwe będzie przejście do Serenady. Całość połączy strefa restauracyjna. Obiekt zyska też nową elewację. Spora jej część zostanie obsadzona zielenią. Pojawią się tu pnącza lub rośliny doniczkowe. Zazieleni się również nowy parking zewnętrzny.

Cały czas powstaje też estakada, która ma być gotowa w marcu przyszłego roku. – Będzie ona służyć przede wszystkim mieszkańcom północnych osiedli. Dla nas również będzie to wygodne, ponieważ i mieszkańcy będą mogli korzystać z wiaduktu, a nie jak dotychczas z dróg wewnętrznych, co odciąży ruch w całej strefie. Docelowe rozwiązanie rozwiąże dotychczasowe problemy komunikacyjne w tym rejonie – zapowiada Bogusław Wróbel.

Przebudowa Krokusa wystartuje najprawdopodobniej pod koniec przyszłego roku. Kiedy ostatecznie uda się zrewitalizować teren pomiędzy ulicą Dobrego Pasterza a al. Bora-Komorowskiego? –Kluczowym elementem jest zakończenie prac nad planem miejscowym w tym rejonie. Jeśli plan zostanie uchwalony w najbliższym okresie, otwarcie całości obiektu nastąpi na przełomie lat 2020-2021 – mówi Maciej Kiełbicki, dyrektor generalny Mayland Real Estate.

Kolejne biurowce

Nie są to jedyne zmiany, które w najbliższych latach czekają tę część miasta. W planach jest długo wyczekiwane połączenie tramwajowe pomiędzy dzielnicami Prądnik Czerwony i Mistrzejowice. Przystanek ma być zlokalizowany na wprost placu Centralnego. Nieoficjalnie mówi się też o kolejnych biurowcach, które mogłyby powstać zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie Serenady, jak i z drugiej strony, obok hotelu Swing.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up