Cloud computing zyskuje na znaczeniu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Technologia cloud computing, czyli sposób przechowywania firmowych plików w interencie, od dłuższego czasu ma wielu zwolenników i przeciwników, jednak faktem jest, że rośnie jego popularność wśród przedsiębiorstw. Przyciągają przede wszystkim niższe koszty związane z zarządzaniem danymi, zniechęcają obawy o zagrożenie w sieci.

System cloud computing pozwala na dostęp do danych niezależnie od miejsca przebywania. Potrzebne jest jedynie połączenie z internetem, a możliwość używania programu mają tylko upoważnieni pracownicy.

Czy to bezpieczne?

Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach w sieci nikt nie może czuć się w pełni bezpieczne, jednak proces księgowania w chmurze jest zgodny ze stanowiskiem Komitetu Standarów Rachunkowości. Co istotne, cloud computing jest systemem rozproszonym, który pozwala na zapisywanie danych na wielu serwerach należących do usługodawcy. Dane są też zabezpieczane przed utratą dzięki archiwizacji i usłudze backupu.

Jak wynika z badań Ipsos na zlecenie firmy Intel, obecnie 34% dużych przedsiębiorstw w Polsce korzysta już z rozwiązań chmurowych. Badania pokazują, że w przeciągu następnych 16 miesięcy 80% budżetów IT w ankietowanych firmach będzie przeznaczona właśnie na działanie w chmurze.

–  Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do tych wciąż zyskujących na popularności rozwiązań. Pewne jest jedno – rozwiązania w chmurze będą z dnia na dzień zyskiwały na znaczeniu, zarówno na całym świecie, jak i w naszym kraju – mówi Krzysztof Wojtas, prezes BrainSHARE IT i architekt systemu SaldeoSMART.

MŚP doceniają oszczędność

Rozwiązanie mocno zyskuje na popularności wśród firm z sektora MŚP, głównie ze względu na niewielkie koszty. – Korporacyjni giganci wciąż preferują własne serwerownie, jednak dla takich firm to nie jest po prostu duży wydatek, a gwarantuje im największe bezpieczeństwo – tłumaczy Wojtas.

Różnice najlepiej obrazuje porównanie kosztu stworzenia, wyposażenia i utrzymania własnej serwerowni, spełniającej wymogi bezpieczeństwa, z kosztem serwerowni w chmurze. Bezpieczne, duże serwerownie, na które mogą pozwolić sobie jedynie korporacje, kosztują często ponad 200 tysięcy złotych, przy czym trzeba brać pod uwagę również stałe utrzymanie łącza i instalacji.

– Koszt utrzymania serwera w chmurze waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie i jest najbardziej atrakcyjny. Dla wielu małych przedsiębiorstw koszt własnego serwera jest zbyt duży i to do takich firm zazwyczaj adresowane są rozwiązania cloud computing – ocenia Krzysztof Wojtas.

News will be here