Co może pomóc w rozkręceniu startupu?

fot. LoveKraków.pl

W Krakowie istnieje wiele narzędzi i inicjatyw, które mogą początkującym startuperom ułatwić pierwsze kroki stawiane na rynku. Wiele z nich ma w założeniu jak największe obniżenie kosztów, tak, aby możliwy był start małych, często studenckich przedsiębiorstw. Inne pomagają w rozwoju danego projektu i zapewniają środki potrzebne na dalszy rozwój. Ważne są również działania społeczności, która organizuje warsztaty prelekcje i spotkania.

Akceleratory
Są to programy podzielone zazwyczaj na dwa etapy. Warsztaty, w czasie których uczestnicy pracują wraz z mentorami nad swoimi projektami. Poruszane są takie kwestie jak business plan, wielkość rynku, niezbędne narzędzia. Zazwyczaj ten etap to kilka tygodni intensywnej pracy, po których następuje akceleracja. W czasie jej trwania startupy próbują swych sił na rynku, uzyskują również niezbędne środki na dalszy rozwój. Ważnym elementem jest pomoc mentorska, która w razie wystąpienia problemów może okazać się niezbędna.

Przestrzenie coworkingowe
Umożliwiają wynajęcie miejsca do pracy dla siebie lub całego zespołu. Bardziej rozwinięte przestrzenie coworkingowe oferują wynajem sal konferencyjnych, jak również prywatnych gabinetów. Ich główną przewagą jest znaczne obniżenie kosztów na początku naszej działalności, są również dobrym rozwiązaniem dla freelancerów.

Inkubatory pzedsiębiorczości
To struktury, które w wielu przypadkach pozwalają na użyczenie tożsamości prawnej, co w efekcie umożliwia prowadzenie działalności z pominięciem ZUS. Często dają możliwość zarejestrowania własnej działalności pod swoim adresem. Wszystkie działania są regulowane odpowiednimi umowami między inkubatorem a początkującym przedsiębiorcą. Koszty tego typu rozwiązań są niewielkie, co pozwala na rozkręcenie pierwszego biznesu bez dużych nakładów finansowych.

Fundusze venture capital
Są to fundusze, które inwestują środki w firmy pracujące nad innowacyjnymi rozwiązaniami i stawiają pierwsze kroki na rynku. Uzyskanie pomocy wiąże się najczęściej z oddaniem od kilku do kilkunastu procent udziałów w zamian za ustaloną kwotę oraz pomoc w zakresie rozwoju danego projektu. Aplikacja najczęściej sprowadza się do wypełnienia formularza, w którym podajemy informacje na temat swojej działalności, a później spotkania i prezentacji. Następnie pomysły są weryfikowane, a finansowanie otrzymują te, które według funduszu najłatwiej będzie rozwinąć.

Społeczność
Istnieje również społeczność oraz inicjatywy, które organizuje. Nastawienie na networking pozwala na znalezienie osób chętnych do współpracy lub podzielenia się doświadczeniem oraz tzw. aniołów biznesu. Są to osoby prywatne, skłonne do zaangażowania własnych środków, celem zainwestowania w dany projekt.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up