Co podrożało, co potaniało? Herbata i prąd w górę, masło i opał w dół

fot. Krzysztof Kalinowski

Ceny żywności w październiku nadal kształtowały się znacznie powyżej poziomu sprzed roku, ale po raz pierwszy od marca ubiegłego roku wzrost tych cen był jednocyfrowy – informuje GUS.

W raporcie dotyczącym sytuacji społeczno-gospodarczej Główny Urząd Statystyczny podaje, że wzrost cen żywności wyniósł 7,6 proc. We wrześniu wskaźnik ten osiągnął ponad 10 procent.

Żywność głównie drożeje

Patrząc na październik 2022 o blisko 13 proc. podrożały napoje bezalkoholowe. Za ryby i owoce morza, a także warzywa trzeba było w październiku tego roku zapłacić około 10 proc. więcej niż przed rokiem. Makarony podrożały o blisko 9 proc., podobnie jak pieczywo. Z mięs o ok. 10 proc. podrożały wędliny i wieprzowina. Potaniał drób – o nieco ponad 6 proc. Wołowina zaliczyła niewielki wzrost o 1,2 proc.

Więcej niż przed rokiem płacono również za owoce – o 5,7 proc. oraz za artykuły z grupy mleko, sery i jaja – przeciętnie o 5,6 proc. (w tym ceny jaj były o 9,7 proc. wyższe niż w październiku ub. roku, jogurtów – o 8,4 proc., śmietany – o 7,2 proc., serów i twarogów – o 3,5 proc., a mleka – o 2,4 proc.) – wylicza GUS.

Potaniały za to oleje i tłuszcze, o ok. 11 proc. Spory spadek zanotowały ceny masła, bo ponad 14-procentowy. A po raz pierwszy od 2021 roku zmalała również cena cukru (o 3,2 proc.).

Amatorzy herbaty musieli za nią zapłacić aż o ponad 17 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Zdrożały również soki owocowe i warzywne (o 14,6 proc).

Mieszkanie nie tanieje

Za towary i usługi związane z mieszkaniem musieliśmy płacić o nieco ponad 8 proc. więcej niż przed rokiem.

Spory wzrost zanotowały ceny za energię cieplną (ponad 24 proc.), prąd (ponad 19 proc.) i gaz (ponad 15 proc.). Użytkownicy tradycyjnych palenisk na opał wydali tym razem mniej. W porównaniu z ubiegłym rokiem z tego tytułu zostało im w portfelach o 25 procent więcej.  Zdrożała jednak woda (8,4 proc.) i usługi kanalizacyjne (9 proc. w górę), a także wywóz śmieci (6,6 proc.).

Taniej na stacjach

Można pocieszyć się tym, że potaniały paliwa: olej napędowy o ponad 22 proc., benzyna o 11 proc., a gaz o 3,6 proc.

– Wyższe niż w październiku ub. roku były natomiast opłaty za usługi transportowe – o 3,6 proc. oraz ceny samochodów osobowych – o 1,8 proc. – informuje GUS.

Jakie nastroje w narodzie?

W przedostatnim tygodniu września fundacje Think! oraz Citi Handlowy i. L. Kronenberga zbadały nastawienie Polaków do obecnej sytuacji materialnej. Z ankiet wynika, że co trzeci Polak ocenia swoją sytuację finansową pozytywnie, a co piąty dostrzega jej poprawę. Prawie 30 proc. pytanych określa ją jako stabilną, ale tylko co piąty badany czuje się bezpiecznie finansowo.