Co przyciąga międzynarodowe korporacje do Krakowa?

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

Festiwal Pracy Jobicon 18, który odbył się we wtorek, 6 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków, był okazją do przyjrzenia się działalnościom międzynarodowych korporacji działających na krakowskim rynku. Okazuje się, że Kraków to miejsce o ogromnym potencjale, ściągające do Polski międzynarodowe firmy o specjalistycznym profilu biznesowym.

Coraz więcej zagranicznych koncernów decyduje się na przenosiny do Krakowa, a działające już u nas przedsiębiorstwa coraz chętniej rozszerzają swoją działalność. W tym roku firma Shell oficjalnie zainaugurowała działalność swojego centrum nowoczesnych usług biznesowych. Przy ulicy Czerwone Maki powstały cztery budynki wybudowane specjalnie dla Shell, w których pracuje już ponad 2700 osób. Ale to nie jedyna międzynarodowa korporacja, która przyciąga mieszkańców Krakowa swoim potencjałem rozwojowym.

Młodzi Krakowianie chętnie wybierają prace w korporacjach, które oprócz tego, że zazwyczaj nie angażują ich w weekendy, zapewniają przyzwoite wynagrodzenie oraz możliwość rozwoju w niekonwencjonalnych kierunkach. Tym samym do Krakowa przenoszone są coraz bardziej zaawansowane procesy biznesowe. Przykładem jest choćby firma Air Liquide Global E&C Solutions, która zajmuje się wdrażaniem międzynarodowych projektów technologicznych w zakresie projektowania instalacji i budowy infrastruktury rafineryjnej m.in. dla przemysłu petrochemicznego. Firma jest obecna w 80 krajach na całym świecie, gdzie zatrudnia 65 tys. osób.

– W Krakowie szukamy pracowników, którzy mają kilkuletnie doświadczenie w korzystaniu z oprogramowania SAP oraz umiejętności techniczne. Zależy nam również na osobach, które kochają podróże, ponieważ wiele stanowisk łączy się z pracą wyjazdową. Często budujemy rafinerie pośrodku pustyni – mówi Joanna Filar-Zając z Air Liquide Global E&C Solutions – Oprócz kompletowania doświadczonej kadry zależy nam również na współpracy z krakowskimi studentami. Właśnie prowadzimy rekrutację na tygodniowy program, który odbywa się w Paryżu. W czasie wyjazdu studenci poznają tajniki naszej działalności.

W trakcie Festiwalu Pracy Jobicon 18 swoją działalność zaprezentowała również szwedzka firma Getinge, która zajmuje się produkcją i dystrybucją inteligentnego sprzętu medycznego, wykraczającego poza obecne możliwości medycyny. W tej chwili firma planuje wzmocnić 250 osobowy zespół w Krakowie pracownikami z działu finansów. Uzupełnienie kadry planuje również firma Royal Canin z oddziałem w Niepołomicach, która od 50 lat specjalizuje się w produkcji i dystrybucji zdrowej i zindywidualizowanej żywności dla kotów i psów na całym świecie, a także firma International Paper GBSC z główną siedzibą w Stanach Zjednoczonych. W Krakowie znajduje się biuro z szerokim zakresem działań: od finansów, przez transport, a na IT i stanowiskach menadżerskich kończąc.

– Motorem napędowym w Krakowie są również firmy nowoczesne usługi dla biznesu, czyli na przykład centra usług wspólnych. W skali kraju zatrudnienie zwiększyła niemal co druga taka firma – zauważa Magdalena Wajs, starszy specjalista ds. sprzedaży i rekrutacji w krakowskim biurze Randstad Polska.

comments powered by Disqus