Co przyciąga obcokrajowców do Krakowa?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków to jedno z najpopularniejszych miast w Europie, do których chętnie ściągają obcokrajowcy. Bogata oferta uczelni i doskonała sytuacja na rynku pracy powodują, że nasze miasto stało się ciekawą alternatywą dla innych dotychczas wybieranych kierunków. Jaka będzie przyszłość imigrantów w naszym miescie?

Miasto przyciąga przede wszystkim możliwościami zawodowymi. Lokalny rynek pracy oferuje rozwój kariery zawodowej w licznych Centrach Usług Wspólnych. – Tego typu pracodawcy chętnie zatrudniają doświadczonych pracowników z zagranicy z dobrymi umiejętnościami językowymi, których w niektórych specjalizacjach zaczyna brakować wśród polskich kandydatów – zapewnia Paulina Kaleta, rekruter w firmie Goldman Recruitment

Aktywne uczelnie

Do przyjazdu do Krakowa coraz mocniej zachęcają także nasze uczelnie wyższe. Chociaż w rankingach daleko im do światowych gigantów, to z roku na rok mogą pochwalić się coraz bogatszą ofertą. Chociaż na Politechnice Krakowskiej dominującą grupą obcokrajowców są obywatele krajów zza naszej wschodniej granicy, to uczelnia coraz mocniej zwraca się w kierunku Chin.

– Obecnie  jednym z najmocniej rozwijanych przez nas kierunków współpracy są Chiny. W tym roku Politechnika Krakowska wraz z Politechniką Białostocką i Tianjin Chengjian University utworzyła Chińsko-Polską Szkołę Inżynierii, z siedzibą w Tianjin. Zgodnie z postanowieniami umowy pracownicy naukowo-dydaktyczni PK i PB będą kształcić chińskich studentów na studiach wyższych pierwszego i drugiego stopnia – mówi Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik Politechniki Krakowskiej.

Studenci z Azji będą uczyć się na takich kierunkach jak architektura, architektura krajobrazu, budownictwo oraz inżynieria środowiska.

PK w tym roku przystąpiła także do konsorcjum polskich i chińskich uczelni „One Belt One Road”, nazywanym też Nowym Jedwabnym Szlakiem. W marcu w Krakowie zjawili się przedstawiciele 34 uczelni chińskich na zorganizowanych na PK Szanghajskich Targach Edukacyjnych.

– We wrześniu delegacja PK z rektorem prof. Janem Kaziorem na czele będzie w Chinach ustalać szczegóły współpracy z chińskimi partnerami, których owocem ma być podjęcie studiów na PK przez dużą  grupę  studentów z Chin – zdradza rzecznik uczelni.

Przyciąga Europa

Trendy w ostatnich latach pozostają bez zmian. Najchętniej przyjeżdżają do nas Ukraińcy, Białorusini, Włosi, Hiszpanie i Hindusi. Prym wiodą jednak Ukraińcy. – Zauważamy, że pracownicy ci łatwo się asymilują, cechuje ich dobra znajomość języków obcych i wysoka motywacja. Nie ma też barier językowych i kulturowych – mówi Renata Szostak, dyrektor personalna State Street Bank Polska.

Jakie więc będą najbliższe lata dla obcokrajowców w Krakowie? – Nie sądzę, aby firmy w niedalekiej przyszłości mogły się zamknąć na pracowników z zagranicy. Przeciwnie. Oceniam, że w ciągu kilku najbliższych lat będzie ich coraz więcej, a pracodawcy jeszcze chętniej będą nawiązywać współpracę z zagranicznymi kandydatami – podsumowuje Paulina Kaleta.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up