Co trzecie mieszkanie w centrum jest wynajmowane przez turystów [ROZMOWA]

– W Krakowie szacuje się, że nawet co trzecie mieszkanie w centrum jest wynajmowane przez turystów – mówi Cezary Chybowski, właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

W marcu właściciele mieszkań zajmujących się wynajmem na krótki termin zostali odcięci całkowicie od zarobkowania wraz z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia w związku z COVID-19.

W dokumencie rządu wydanym kilka tygodni później obostrzenia tego już nie ujęto, co i tak już nie mogło pomóc właścicielom mieszkań przez brak turystów. Następnie wprowadzono zakaz działalności dla miejsc noclegowych w ogóle. Od maja wraz ze zniesieniem kolejnego etapu ograniczeń, można było wznowić „prowadzenie miejsc krótkotrwałego zakwaterowania”.

Łukasz Jeżak, LoveKraków.pl: Jak rynek najmu krótkoterminowego kształtuje się obecnie?

Cezary Chybowski, Reliance Polska: Najem krótkoterminowy jest praktycznie martwy, choć niektórzy właściciele nieruchomości próbowali się przekwalifikować, proponując mieszkania na kwarantannę. Niestety nie przyniosło to spektakularnego sukcesu, ponieważ Polacy szukali bardziej budżetowych rozwiązań w postaci pobytu u rodziny.

Właściciele ratowali się również, oferując swoje lokale jako alternatywę biura czy miejsce do odbywania wideokonferencji bez domowego zgiełku. Na to również nie znalazło się zbyt dużo chętnych, ponieważ nawet najprostsze komunikatory oferują możliwość ustawienia wirtualnego tła.

Czy ten sektor nadal nie istnieje, a mieszkania wracają na rynek długoterminowy i na sprzedaż?

Jestem przekonany, że w perspektywie kilku miesięcy na rynku pojawią się okazyjne mieszkania sprzedawane przez właścicieli posiadających kilka lokalizacji.

Zwiększenie podaży obniży ceny transakcyjne na krakowskim rynku wtórnym. Zresztą to już się dzieje, a popularne portale są pełne ofert sprzedaży mebli z takich mieszkań. Pamiętajmy też, że mieszkania na krótki najem są często dobrze zlokalizowane, dlatego możemy mieć do czynienia z ciekawymi okazjami inwestycyjnymi.

Ile czasu taka sytuacja jeszcze może potrwać? Do powrotu zagranicznych turystów?

Nie sądzę, aby sytuacja poprawiła się po powrocie zagranicznych turystów, a jeżeli Ci wrócą, to nie szybko. Ludzie wciąż obawiają się drugiej fali zakażeń i podróżują znacznie rzadziej niż kiedyś.

Moim zdaniem ten sezon już jest przegrany, a normalność wróci dopiero wiosną 2021. Kraków jest miastem typowo turystycznym, więc rynek najmu krótkoterminowego jest tu siłą rzeczy bardziej rozbudowany.

Czy jesteśmy w stanie określić, jaką część rynku stanowi najem na krótki termin?

Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, jaki procent rynku stanowi najem krótkoterminowy, ponieważ wielu wynajmujących wciąż nie zgłasza swoich przychodów z tytułu najmu do urzędu skarbowego, jednak w Krakowie szacuje się, że nawet co trzecie mieszkanie w centrum jest wynajmowane przez turystów.

 

comments powered by Disqus