Cudzoziemcy stawiają na biznes w Małopolsce

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza gdy jest się cudzoziemcem i nie wiadomo, do kogo udać się po fachową pomoc. Wychodząc naprzeciw biznesowym problemom migrantów, Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej „U-WORK", w ramach Krakowskiego Tygodnia Startupów, zaproponowała przybyłym wiele ciekawych szkoleń, konsultacji i seminariów, które pomogą im odnaleźć się w świecie biznesu w naszym kraju.

Podczas Krakowskiego Tygodnia Startupów, w siedzibie Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej „U-WORK” przy ul. Batorego 28 zgromadziło się wielu cudzoziemców mieszkających na co dzień w Małopolsce, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę na temat prowadzenia biznesu w Polsce.

Wśród słuchaczy pojawiły się zarówno osoby prowadzące już swoje firmy i potrzebujące doradztwa, jak i studenci i ci, którzy dopiero planują założenie swojego biznesu. Tydzień startupów okazał się dla nich doskonałą okazją do znalezienia inspiracji i zwiększenia swojej wiedzy. Tematyka poszczególnych wydarzeń była tak szeroka, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

– Uczestnicy oferowanych przez nas wydarzeń mogli dowiedzieć się, jakie są kryteria zakładania i prowadzenia działalności w Polsce, jak mogą skorzystać ze środków unijnych na wsparcie swojego biznesu, jak pozyskać kapitał i wreszcie, jakie najczęstsze pułapki czekają na nich w zakresie współpracy z zagranicą – mówi Rafał Grabowski, Prezes Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej „U-WORK”.

Podczas tygodnia startupów w siedzibie fundacji nie zabrakło też miejsca na biznesowe inspiracje. Przybyli mogli posłuchać o małych startupach zakładanych przez imigrantów, które wyrosły na duże, uznane marki, doceniane na całym świecie.

Z pomocą prawnika i księgowego

Wydarzenia, które migrantom zaproponowała Fundacja „U-WORK”, nie ograniczały się wyłącznie do szkoleń i wykładów. Przez kilka dni cudzoziemcy mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z prawnikami i księgowymi.

– Spora część pytań dotyczyła właśnie problemów legislacyjnych. Mieliśmy też grupę osób, która miała kłopoty z naruszeniem ich praw autorskich. Część osób pytała o import produktów i półproduktów ze swojej ojczyzny – wymienia Rafał Grabowski.

Ważnym punktem tygodnia startupów było też śniadanie biznesowe, które dla cudzoziemców stanowiło doskonałą możliwość na wymianę doświadczeń z zakresu prowadzenia firmy, jak również było okazją do nawiązania nowych biznesowych znajomości. Kto wie, być może w niedługiej przyszłości doczekamy się pierwszych efektów tego spotkania?

Czerpać najlepsze wzorce

Chociaż Krakowski Tydzień Startupów dobiegł już końca, nie oznacza to, że przedstawiciele Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej „U-WORK” będą mieli trochę wytchnienia. Przed nimi wiele nowych pasjonujących projektów, które mają pomóc początkującym przedsiębiorcom.

– Planujemy podjąć współpracę z organizacjami ze Szwecji i Portugali, które promują przedsiębiorczość wśród imigrantów. Najlepsze doświadczenia tych organizacji chcemy zaimportować do Krakowa, aby jeszcze mocniej ułatwić imigrantom start w biznesie – zdradza Rafał Grabowski.


comments powered by Disqus