Czego chce przeciętny pracownik? Dłuższego odpoczynku, dobrej kawy i możliwości uprawiania sportu

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski

Z badań przeprowadzonych na zlecenie portalu pracuj.pl wynika, że 25 proc. badanych jest zmęczona bieżącymi zadaniami, a 36 proc. codziennie wyczekuje końca pracy. Pracownicy podzielili się również metodami na radzenie sobie ze stresem i zmęczeniem.

Na instagramowym profilu Make Life Harder godzina 17:01 jest jedną z najważniejszych i symbolizuje zakończenie dnia w pracy. Nie bez przyczyny. Badanie na zlecenie portalu pracuj.pl pokazuje, że 25 proc. zatrudnionych deklaruje zmęczenie bieżącymi zajęciami, a jeszcze większy odsetek zapytanych codziennie wyczekuje końca pracy. Wolne weekendy czy – jak ostatnio – nawet trzy lub czterodniowe przerwy w pracy, mają rekompensować dni robocze.

Z badania wynika również, że blisko 30 proc. pytanych najchętniej wybrałoby się na urlop dłuższy niż dwa tygodnie. Jednak krótsze wycieczki też cieszą się popularnością.

– 67 proc. badanych wskazuje, że wycieczki w ciekawe miejsca na długie weekendy są formą odpoczynku, która pozwala im odpocząć od trudów pracy. Częściej takie wytchnienie w około-weekendowych wyprawach odnajdują jednak kobiety (72 proc.) niż mężczyźni (64 proc.) – czytamy w raporcie.

Odkąd możliwa jest praca zdalna, zatrudnieni łączą wyjazdy z pracą (to tzw. workstation). Blisko połowa zapytanych twierdzi, że aplikowałoby na ofertę pracy, jeśli firma umożliwiłaby pracę zdalną z zagranicy. Co ciekawe, druga połowa odpowiedziała, że ich zajęcia uniemożliwiają skorzystanie z tego typu udogodnienia.

– Odpowiedzi respondentów badania wskazują na to, że pracownicy na polskim rynku pracy są przeciążeni i zmęczeni swoimi zadaniami, w konsekwencji wyczekują wolnych chwil i urlopu – mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

– Jednocześnie z naszych danych wynika, że standard pracy, jakiego oczekują pracownicy jest coraz wyższy. To połączenie musi doprowadzić do sytuacji w której wzrosną także standardy wśród polskich pracodawców, w przeciwnym razie będą musieli oni mierzyć się z wypalonymi pracownikami i cichym odchodzeniem lub trudnością w pozyskaniu nowych talentów – twierdzi Lewandowska-Bitkowska.

Co jeśli nie wyjazd?

Sport. Okazuje się, że dla blisko 60 proc. zapytanych aktywność fizyczna pomaga nie tylko zachować sprawność ruchową, ale też intelektualną.

– Najczęściej taką deklarację składają przedstawiciele grupy wiekowej 35-44 lata – aż 64 proc. badanych w tym wieku twierdzi, że sport pomaga im utrzymać szeroko pojętą lepszą formę w pracy – informuje pracuj.pl.

Oprócz ruchu pomaga medytacja (tak odpowiedziało 41 proc. badanych) czy też po prostu krótka przerwa w ciągu dnia. Bardzo pomocne jest również sprawienie sobie drobnych przyjemności – np. kawy (58 proc. respondentów twierdzi, że rozpoczęcie pracy od tego napoju, wprowadza ich w dobry nastrój), słuchanie muzyki czy smaczny posiłek (tak uważa 64 proc. badanych).O badaniu

Jak informuje portal, badanie „Jak odpoczywają pracownicy w Polsce” zostało przeprowadzone w marcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 1736 Polaków w wieku 18-65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.