Czy deweloperzy mają jakieś granice?

Piasta Park fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Deweloperzy rozpychają się wzdłuż i wszerz Krakowa, aby realizować swoje kolejne inwestycje mieszkaniowe. Niedawno za cel obrali sobie północno-wschodnią część miasta w Mistrzejowicach. Czy deweloperzy posuną się dalej na północ?

Na końcowym odcinku ulic Piasta Kołodzieja i Powstańców realizowane są inwestycje takie jak m.in. Piasta Park, Piasta Towers, Viva Piast czy budynki mieszkalne dewelopera Dom-Bud – razem ponad dwa tysiące mieszkań.

– W ostatniej dekadzie tylko jeden z deweloperów kupił grunty w tej lokalizacji, pozostali już je posiadali, dlatego naturalnym jest, że budują akurat tam. Deweloperzy nie będą inwestować więcej pieniędzy na tym obszarze, acz będą poszukiwać miejsc po drugiej stronie miasta. Mistrzejowice za 10 lat staną się drugim Ruczajem – ocenia Cezary Chybowski, właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

Tanio, wysoko i blisko

Dlaczego północne Mistrzejowice są tak atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym, w którym koncentruje się obecnie wiele inwestycji deweloperskich?

Krzysztof Bartuś z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości tłumaczy, że głównym czynnikiem, który sprawia, że ten rejon jest tak atrakcyjny, jest cena. – Grunty są tu stosunkowo tanie, a mieszkania tańsze niż średnia dla miasta, co pobudza zwiększony popyt ze strony nabywców nieruchomości. Lokalizacja ta jest jedną z najtańszych w Krakowie, zaraz obok Rybitw, Bieżanowa i południowego obszaru na Klinach – mówi Bartuś.

Duża dostępność terenów pod zabudowę wielorodzinną o wysokiej intensywności również odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w obrębie ulic Piasta Kołodzieja i Powstańców. Deweloperzy mogą budować tam całe zespoły nowych bloków sięgających nawet 11 kondygnacji, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów budowy jednego metra kwadratowego lokalu.

– Wreszcie zachętą do kupna mieszkań w tej lokalizacji są nowe inwestycje drogowe, czyli północna obwodnica Krakowa – twierdzi Bartuś. Do tego należy dodać bliskość drogi ekspresowej S7.

– Ważnym przedsięwzięciem na tym obszarze jest planowana inwestycja typu Park&Ride oraz budowa linii tramwajowej. Warto zwrócić również uwagę na to, że plan zagospodarowania, który jest obecnie uchwalany, przewiduje tam budowę obiektów usługowych, co zwiększy atrakcyjność tego miejsca pod względem najmu. Dodatkowym atutem są tereny zielone, które nie zostaną zabudowane – dodaje Cezary Chybowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice