Deweloper zdradza, jak będzie wyglądać otoczenie Galerii Krakowskiej [Wizualizacje]

Wizualizacja zagospodarowania terenu fot. Skanska

Cały czas trwają zaawansowane prace przy budowie kompleksu biurowego High Five przy ulicy Pawiej. W tym roku zakończy się budowa dwóch z trzech obiektów. Teraz deweloper przedstawił, jak będzie wyglądało zagospodarowanie terenu wokół biurowców. Przyszli pracownicy będą mogli skorzystać m.in. z centrum rowerowego Bike5ive, sceny, strefy foodtrucków czy bieżni. Firma zapewnia, że dużą rolę w projekcie odegra także zieleń.

Wiadomo, że pierwsze nasadzenia rozpoczną się po ukończeniu pierwszego etapu inwestycji, którego oddanie planowane jest na koniec 2017 roku. W pierwszym etapie roślinność ma obejmować otoczenie budynku D i E, zarówno od strony ulicy Pawiej, jak i od strony rampy najazdowej na parking Galerii Krakowskiej. Zieleń ma się pojawić także między budynkami.

– Nad wjazdem do tunelu pojawi się „wyspa” o obłych kształtach z nasadzeniami roślinnymi oraz „kieszeniami”, w których znajdą się miejsca do wypoczynku, przestrzenie coworkingowe czy barowe. Na całym obszarze zagospodarowania pojawi się kilkadziesiąt gatunków roślin, zarówno drzew i krzewów, jak i traw oraz bylin ozdobnych – informuje Ewa Koziana, menadżer projektu w Skanska Property Poland.

Kluczowe dla inwestycji mają być gatunki roślinności. Ze względu na zacienienie terenu i chęć zachowania zieleni przez jak największą część roku projektu obejmuje głównie gatunki roślin zimozielonych oraz cieniolubnych. Będą to między innymi sosna kosodrzewna, bodziszek himalajski, bluszcz pospolity, runianka japońska, świdośliwa zielona czy parzydło leśne. – Dokładna liczba poszczególnych nasadzeń będzie znana po zaakceptowaniu projektu wykonawczego, dlatego też nie możemy na tę chwilę wskazać jej precyzyjnie – tłumaczy Ewa Koziana.

Strefy relaksu

Istotną rolę w zagospodarowaniu przestrzeni mają odegrać strefy relaksu. W ramach projektu przewidziana jest wyspa, gdzie będzie można odpocząć na zewnątrz budynku lub skorzystać z możliwości coworkingu, okrągła zadaszona scena, na której będą mogły odbywać się występy muzyczne, teatralne czy pikniki.

Z myślą o rowerzystach w budynku D powstanie centrum rowerowe Bike5ive. Tam kilka miejsc parkingowych dla samochodów zamieniono na piętrowy parking dla ponad 200 rowerów. Na miejscu znajdzie się strefa serwisowa, kawiarnia rowerowa czy prysznice. W pobliżu rampy najazdowej na parking GK ma pojawić się strefa foodtrucków. Przy ulicy Pawiej planowana jest także bieżnia, która będzie mogła być wykorzystywana jako plac do streetballa.

Pomogą uczelnie

Program funkcjonalny przestrzeni został przygotowany przy współpracy Inwestora z Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla oraz projektanta pracowni Vostok Design. – Już niebawem w aranżację przestrzeni włączą się także studenci najbliższych sąsiadów High5ive – Politechniki Krakowskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczelni, z którymi nawiązano współpracę na podstawie listów intencyjnych podpisanych jeszcze w grudniu ubiegłego roku – podsumowuje Ewa Koziana

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up