Dla kogo "nowe" 500 plus? Istotne zmiany

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ruszył kolejny projekt z tzw. „nowej piątki PiS”, czyli 500+ na pierwsze dziecko. W Krakowie jedynie w ciągu pierwszych ośmiu godzin złożono 1500 wniosków.

Wnioski można składać na kilka sposobów, choć krakowscy urzędnicy zachęcają, by robić to za pomocą bankowości elektronicznej. Dlaczego? Ponieważ jest szybciej, a o kolejności rozpatrywania wniosków i wypłacania świadczeń decyduje kolejność ich wpływu do urzędu. W Krakowie od północy, kiedy otwarto system, do godziny 8 było już 1,5 tys. wniosków o świadczenie 500+ oraz 600 w ramach programu „Dobry start”.

Dla kogo „nowe” 500+?

Krótko mówiąc: dla każdego. Do 30 czerwca świadczenie było wypłacane na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku pierwszego obowiązywał limit dochodowy. Było to 800 zł na każdego członka rodziny. Zmiany wprowadzone 1 lipca ten limit znoszą. Od dzisiaj każdy rodzic może się starać o wypłatę świadczenia również na swoje pierwsze dziecko.

– Składamy wniosek na nowy okres świadczeniowy na wszystkie dzieci, które nie mają ukończonych 18 lat – wyjaśnia Tadeusz Czarny, zastępca dyrektora wydziału z krakowskiego Centrum Świadczeń. – Mając informację, że na drugie dziecko jest już przyznane świadczenie, zadziałamy na ten wniosek w ten sposób, że na pierwsze dziecko świadczenie będzie przyznane od 1 lipca, a na drugie od października – dodaje.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać na cztery sposoby, chociaż krakowscy urzędnicy zachęcają, aby zrobić to za pośrednictwem jednego z 25 banków biorących udział w programie.

– Zachęcam do składania wniosków przez bankowość elektroniczną. W ubiegłym roku 2/3 wnioskodawców wykorzystało właśnie tą możliwość – przekonuje Czarny. – Wnioskodawca uzupełniając dokumenty, wpisuje w nich również swój numer telefonu i w momencie, gdy wniosek wpływa do nas, wysyłamy SMS z informacją, że został zarejestrowany – tłumaczy. Tak samo będzie w przypadku rozstrzygnięcia wniosku.

Ci, którzy posiadają tzw. Profil Zaufany ePUAP, mogą również złożyć wniosek za pomocą portalu EMP@TIA na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych – PUE ZUS, a także Platformy Usług Administracji Publicznej.

Od 1 sierpnia będzie również opcja osobistego złożenia wniosku w jednym z punktów obsługi mieszkańców urzędu miasta oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jednak Tadeusz Czarny podkreśla, że o kolejności rozpatrywania wniosków decyduje kolejność ich wpływu do urzędu. Tak więc im szybciej tym lepiej.

Wypłaty

Świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” za okres rozliczeniowy 2019–2021 zostaną wypłacone w sześciu transzach. Od lipca będą wypłacane świadczenia dla dzieci, które nie mają aktualnie przyznanego 500+, a od października dla tych, którzy już z niego korzystają. W pierwszej kolejności pieniądze otrzymają wnioskodawcy z okresu od 1 lipca do końca sierpnia, a jako drudzy od 1 do 30 września.

Od października 2019 wypłat mogą się spodziewać wnioskodawcy, którzy swój wniosek złożą w październiku. Do nich pieniądze najpóźniej trafią do końca roku, jednak z wyrównaniem od października. Kolejni są wnioskodawcy z listopada. W ich przypadku urząd zakłada początek wypłat już w listopadzie, a koniec 29 lutego 2020 roku i podobnie jak w przypadku wcześniejszych urząd wyrówna świadczenie tylko od listopada.

Po nowym roku świadczenia aż do końca okresu rozliczeniowego będą wypłacane nie później niż w ciągu miesiąca od złożenia wniosku i wyrównywane jedynie do miesiąca, w którym wnioskodawca złoży wniosek. Wszystkie świadczenia będą wypłacane do końca maja 2021 roku lub do chwili ukończenia osiemnastego roku życia przez dziecko, a więc w niektórych przypadkach nawet przez 23 miesiące.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up