Długa droga z papierowej do cyfrowej Polski

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje stworzyć sieć akceleratorów dla programistów w ramach programu e-Pionier. Ma on realizować projekty z zakresu cyfrowej administracji i e-gospodarki, a w efekcie pobudzić potencjał polskiego środowiska IT. Do rozdysponowania jest 100 milionów złotych do 2020 roku – informuje „Puls Biznesu”.

Program ma być początkiem ewolucji od papierowej do cyfrowej Polski. Dzięki e-Pionier będzie można finansować zespoły programistów, które mają za zadanie zwiększenie poziomu cyfryzacji krajowej i administracji publicznej z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych w gospodarce.

— Administracja publiczna musi być innowacyjna, aby podążać z duchem czasu, podobnie jak nauka i przemysł. Powinna przewidywać przyszłe zjawiska i reagować elastycznie, czego wymaga nieustannie zmieniająca się współczesna rzeczywistość. Naszym celem było stworzenie instrumentu finansowania innowacji ukierunkowanych na potrzeby państwa, sygnalizowane bezpośrednio przez samorządy czy instytucje centralne — tłumaczy prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Zmiana modelu

Program ma pomóc w finansowaniu modelu zamówień przedkomercyjnych. W przypadku standardowych zamówień publicznych z góry dokonywana jest specyfikacja zamawianego produktu. Teraz to zamawiający ma zgłaszać problem, dla którego na rynku nie powstało jeszcze konkretne rozwiązanie.

Dowolności działania jednak nie będzie. Wypracowano schemat, w ramach którego instytucja publiczna będzie zgłaszać problem do rozwiązania, a akcelerator będzie pośredniczył między jednostkami administracji publicznej, NCBR, programistami oraz studentami kierunków informacyjnych, włączonymi w pracę nad projektem. Zadania będą niezwykle zróżnicowane: może istnieć konieczność opracowania systemu monitoringu wałów przeciwpowodziowych, albo elektronicznych narzędzi do obserwacji granic kraju czy stworzenie platformy internetowej.

To jednak nie jedynie zadanie postawione przed akceleratorami. Będą one musiały również rekrutować interdyscyplinarne zespoły programistyczne. Na te projekty zostanie przeznaczone od 8 do 12 milionów złotych, ale dotacja dla jednego projektu nie może przekroczyć 80% wartości. Pozostałą część muszą wnieść inwestorzy.

— Beneficjentem programu są także programiści, którzy decydując się na akcelerację stworzonej przez siebie technologii, uzyskają szansę na rozwinięcie własnej firmy technologicznej. Poprzez współpracę z akceleratorem i NCBR otrzymają dostęp do całego ekosystemu działań obejmujących doradztwo, mentoring czy wizyty studyjne, które pomysł na biznes pomogą przekuć w rynkowy sukces — zaznacza prof. Maciej Chorowski.

 

News will be here