Do baru czy za barem? Jak sobie radzą studenci w Krakowie

Pracują zwykle na umowie zlecenie, chętnie dorabiają w barze, restauracji lub w sklepie, rzadko decydują się na call center i fundraising. Jak krakowscy studenci oceniają lokalne warunki zatrudnienia? Portal Aplikuj.pl, który zamieszcza oferty pracy z Krakowa, opublikował właśnie raport z badania przeprowadzonego w maju.

Raport z projektu Student Pracuje powstał na podstawie kilkuset kwestionariuszy wypełnionych przez studentów i absolwentów krakowskich uczelni, którzy byli zatrudnieni podczas studiów. Przez ponad miesiąc internauci mogli wypełniać ankietę online, w której znalazły się pytania na temat zarobków, godzin, rodzajów zatrudnienia i stosunku do pracy. Jakie są wnioski z ankiety?

Ofert sporo, ale bez kokosów

Krakowscy studenci są świadomi różnorodności i szerokich perspektyw lokalnego rynku pracy, jednak wielu twierdzi, że stawki są za niskie (42%). Nie bez znaczenia są kierunki studiów – studenci tych humanistycznych znacznie rzadziej pracują na stanowiskach związanych z kształceniem. Z kolei studentom informatyki, prawa i ekonomii łatwiej znaleźć zatrudnienie w miejscach, w których mogą już rozpocząć swoją karierę zawodową i rozwijać się w strukturach firmy po zdobyciu dyplomu. Dostają też lepsze warunki finansowe: osiągają dochód nawet powyżej 2500 zł przy niepełnym wymiarze godzin. To zwykle niemożliwe w przypadku typowych prac dorywczych w gastronomii, handlu i usługach.

Praca i studia to nie bajka

Przeciętne zarobki niewiele wyższe od krajowej stawki minimalnej, prace w niekomfortowych warunkach, wiążące się często z wysiłkiem fizycznym i szerokim zakresem obowiązków, a do tego codziennie kilka godzin zajęć na uczelni – ciężki kawałek chleba… Jednak studenci wiedzą, jak sobie z tym radzić. Najchętniej wybierają stanowiska związane z rozrywką, gastronomią, handlem i kulturą – to pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym, a często wiąże się z benefitami, takimi jak napiwki, zniżki na produkty, bony itp.

Pokolenie wychowane w dobie Internetu jest ostrożne i nieufnie podchodzi do ogólnikowych, zwięzłych ofert wygodnej i opłacalnej pracy zdalnej, których nie brakuje w serwisach lokalnych i social mediach. Media społecznościowe wciąż nie są zresztą traktowane jako dobre miejsce do poszukiwania pracy – 51% ankietowanych znalazło zatrudnienie poprzez portale pracy lub ogłoszeniowe, 30% dzięki informacji od znajomych.

Umowa zlecenie to norma

Tylko 19% ankietowanych otrzymało umowę o pracę. Zdecydowana większość pracuje na umowie-zlecenie, która co prawda pozbawia licznych praw przysługujących stosunkowi pracy, ale z drugiej strony daje większą elastyczność zarówno pracodawcom, jak i studentom. Jednak popularne „śmieciówki” na dłuższą metę nie są korzystne dla pracownika i rząd od lat stara się ograniczyć liczbę tego rodzaju umów. To trudne zadanie; z problemem umów śmieciowych boryka się każde większe miasto. W punktach gastronomicznych, sklepach, a także miejscach kultury i rozrywki rotacja pracowników jest tak wysoka, a koszty nakładane przez prawo w stosunku do utargów tak wysokie, że większości przedsiębiorców nie skłania to do nawiązywania stosunku pracy każdorazowo. Inna sprawa, że wiele młodych osób nie jest świadomych plusów i minusów zatrudnienia na umowie zlecenie i nawet nie ubiega się o inny rodzaj umowy.

Praca w Krakowie oczami studenta – więcej w raporcie

Najważniejsze wnioski z ankiety znalazły się w pełnej wersji raportu Student Pracuje w Krakowie. Dołączono do nich komentarze eksperckie, a w dodatkowej części dokumentu zamieszczono część poradnikową. Zawarte w niej informacje na temat regulacji prawnych, rekrutacji i możliwości rozwoju zawodowego pomogą studentom odnaleźć się na lokalnym rynku pracy, a przedsiębiorcom rozwiać wątpliwości wobec zatrudniania młodych, kształcących się osób.

Raport z badania jest dostępny w całości na stronie: https://www.aplikuj.pl/praca-dla-studenta-krakow. Plik można pobrać bezpłatnie, bez podawania danych osobowych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up