Dobre wieści dla emerytów i rencistów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 czerwca wzrastają limity zarobkowe dla rencistów i emerytów. Dzięki temu będą mogli dorobić więcej.

Kolejne ułatwienia dla seniorów. Dobiegł końca proces wypłat 13 emerytury, a tym razem zwiększono limity zarobkowe, dzięki czemu emeryci i renciści będą mogli dorobić do wypłacanych już świadczeń bez obaw o ich zmniejszenie lub zawieszenie. Choć może się okazać, że jest to zabieg czysto polityczny, przysłuży się seniorom, którzy często oczekują z niecierpliwością na comiesięczny przypływ gotówki.

Dodatkowe przychody

Z możliwości zwiększonego limitu będą mogli skorzystać głównie emeryci, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65. – Oprócz nich zarobić mogą również niektórzy renciści – zapewnia Anna Szaniawska, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie.

– Są to osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, a ich niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń – dodaje. Szaniawska ostrzega jednak, że o limitach w dorabianiu muszą pamiętać te osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę oraz wcześniejsi renciści, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego.

Nowe progi do 31 sierpnia

Przepisy będą obowiązywać jedynie do końca sierpnia. – W tym czasie emeryci, którzy pobierają wcześniejsze emerytury oraz renciści, mogą dorobić bez ryzyka zmniejszenia świadczenia do kwoty 3465,70 zł – wyjaśnia rzecznik. – Jeżeli ich przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia – dodaje.

Będzie ona jednak zmniejszona o kwotę nie większą aniżeli wartość maksymalnego zmniejszenia, które od 1 marca wynosi kolejno 599,04 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dalej, 449,31 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, oraz 509,22 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Szaniawska podkreśla jednak, że przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 6436,30 zł miesięcznie spowoduje zawieszenie wypłaty świadczenia. – Od 1 czerwca wzrośnie też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną – dodaje. Wynosi ona 3465,70 zł, lecz po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie jak w przypadku emerytur zmniejszone.

Była trzynastka, teraz kolejny plus

W Krakowie tak zwaną trzynastą emeryturę wypłacono około 290 tys. emerytów i rencistów. Wszyscy oni mogą skorzystać również ze zmienionych limitów zarobkowych. Dla wielu z nich może to być zarówno duże ułatwienie, jak i pomoc w dorobieniu do niejednokrotnie bardzo niskiej emerytury czy renty. Warto się jednak pospieszyć, bo ulga będzie obowiązywać jedynie do końca sierpnia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up