Dom z grotą i "smoczym okiem". Śmiały projekt przy Lesie Wolskim [WIZUALIZACJE]

BXB – studio architektoniczne zaprezentowało Dom z Grotą inspirowany legendą o Smoku Wawelskim. Obiekt o powierzchni 1 tys. mkw. powstać ma przy lesie Wolskim.

Jak informują projektanci, jest to budynek, którego design wynika z połączenia ekologicznej idei funkcjonalno-przestrzennych i zasad architektury zorientowanej na zdrowie i pomyślność człowieka. Dom został zaprojektowany pod jedną z działek, leżących na stoku przy ul. Pod Sikornikiem, a jego mieszkańcy będą mieć od strony północnej widok na Kraków, a od południowej na Las Wolski, z którym budynek będzie niejako połączony.

W domu faktycznie będzie grota, z której do budynku będzie wpływać przefiltrowane „leśnym klimatem” powietrze. Na dachu planowana jest łąka kwietna, kuchnia zewnętrzna i taras z jacuzzi. Na parterze ma powstać basen, a pod ziemią garaż. Energia ma być pobierana nie tylko z paneli słonecznych, ale też z ziemi czy powietrza.

To nie wszystko. – Budynek poprzez racjonalną strukturę architektoniczną współpracuje ze środowiskiem naturalnym, oświetleniem, stronami świata, topografią, wiatrem, wodą, osiami widokowymi, lasem i łąką – informują projektanci.

Wracając jeszcze do samej groty. Architekci opisują, iż w jej przestrzeni pod domem, znajdzie się przeszklenie nazwane Smoczym Okiem.

– Łączy ono optycznie przestrzeń ogrodu i wewnętrznego domowego basenu zlokalizowanego w strefie dziennej. Jest to bajkowy, surrealistyczny świetlik odbijający się w lustrzanej płaszczyźnie podbitki, która multiplikuje efekt przestrzenny i wizualny tajemniczej leśnej Groty – opisują projektanci.

O głównym projektancie

Bogusław Barnaś założyciel BXB studio działa w branży od 20 lat. Jest absolwentem dwóch uczelni, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Architektury Fachhochschule Muenster w Niemczech. Swój dorobek prezentował gościnnie na kilkudziesięciu wykładach i prezentacjach dla instytucji takich jak Uniwersytet Coventry w Wielkiej Brytanii, Międzynarodowy Kongres Architektury w Belgradzie, World Communication Forum Davos, Łódz Design Festival, 4Design Days. Wielokrotnie nagradzany w najważniejszych konkursach architektonicznych na całym świecie.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec