Doradcy pomogą w znalezieniu odpowiedniej pracy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Poziom bezrobocia w Małopolsce wynosi obecnie jedynie 6%, jednak nie oznacza to, że samorządy pozbawione są wyzwań. Teraz konieczne jest dostosowanie kwalifikacji pracowników do potrzeb pracodawców. Od początku miesiąca mieszkańcy Małopolski mogą skorzystać z usług Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Takie placówki czekają na nich w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Mieszkańcy, którzy pojawią się w centrum, mogą liczyć na pomoc w zakresie wykonania Bilansu Kariery, który pomoże w określeniu dalszej ścieżki zawodowej. Bilans daje również możliwość uzyskania bonów na szkolenia, które pozwalają na pokrycie nawet 87% kosztów kursów zawodowych czy językowych.

Wyzwań nie zabraknie

W czerwcu po raz pierwszy we wszystkich centrach uruchomiono warsztaty tworzenia portfolio, które od tradycyjnego CV odróżniają referencje, próbki pracy, pliki wideo czy wszystkie inne dokonania, którymi warto pochwalić się potencjalnemu pracodawcy.

W środę po renowacji krakowską placówkę otworzył Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego. – Nastawiamy się na nowe wyzwania, bo teraz mamy rynek pracownika. Wyzwaniem jest przekwalifikowanie osób, które nie do końca odnajdą się na współczesnym rynku pracy lub które po prostu szukają nowych możliwości rozwoju. Stąd tak ważne jest inwestowanie w ciągłe podwyższanie kwalifikacji Małopolan – mówił Jacek Krupa.

Według szacunków marszałka w bieżącym roku doradcy zawodowi udzielą wsparcia ponad dziewięciu tysiącom osób w całej Małopolsce. W tym roku przeprowadzono już ponad 2,5 tysiąca Bilansów Kariery.

Pracodawca w potrzebie

Jak zwraca uwagę Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, rynek pracy przeszedł przez ogromne zmiany, dlatego pomocy potrzebują nie tylko pracownicy. – Zmienia się paradygmat, dzisiaj klientem nie są wyłącznie osoby poszukujące pracy. Jest nim też, a może już przede wszystkim, pracodawca. Widzimy zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych i zaangażowanych – informował Jacek Pająk.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego bez pracy w Małopolsce pozostaje 86,8 tysięcy mieszkańców. W przeciągu roku wynik ten poprawił się o ponad 20 tysięcy osób. Co ważne, aktualnie jedynie w dwóch powiatach w naszym regionie bezrobocie przekracza poziom 10%. Chodzi o powiat dąbrowski – 12,7% i tatrzański – 11,1%. Poziom bezrobocia w Krakowie kształtuje się obecnie na poziomie 3,3%.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up