Doradzą, jak zapobiec chorobowej absencji pracowników

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na temat profilaktyki zdrowotnej w małopolskich zakładach pracy nie były prowadzone żadne badania, jednak każda absencja pracownika w firmie ma przełożenie na ogromne straty dla przedsiębiorstwa. Dlatego też 13 listopada w krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej odbędzie się spotkanie dla przedstawicieli pracodawców, gdzie dowiedzą się m.in., jak skutecznie poprawić warunki personelu i jak pozyskać środki unijne na skuteczny program zdrowotny.

Spotkanie to efekt ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka”. Wydarzenie ma na celu zwiększenie angażowania się w profilaktykę chorób zakaźnych. Przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się, jak wdrażać działania prewencyjne i jak pozyskać finansowanie na realizację poprawy warunków w firmie.

Kosztowne nieobecności

O skali problemu mówią dane Center for Disease Control and Prevention. Wynika z nich, że każdego roku rośnie liczba zachorowań i zgonów na skutek chorób zakaźnych. Andrzej Kurczara, prezes fundacji „Aby Żyć”, zwraca uwagę, że właśnie choroba jest główną przyczyną nieobecności w pracy. W przypadku chorób zakaźnych jest to nawet kilkadziesiąt dni w roku.

– To ogromne straty. Częsta absencja spowodowana chorobą wymusza od pracodawcy nie tylko zmiany w organizacji pracy, ale również generuje dodatkowe koszty związane z organizacją zastępstwa – uważa Kuczara.

Odpowiedzialność biznesu

Dodaje, że działania profilaktyczne realnie wpływają na większą frekwencję pracowników, a co za tym idzie, zmniejszają koszty zasiłków chorobowych i zwiększają produktywność. – Wierzę, że w dobie rosnącego znaczenia idei społecznej odpowiedzialności biznesu nasza inicjatywa spotka się z państwa zainteresowaniem, a zaangażowanie w profilaktykę zdrowia pracowników przyniesie państwa firmom ogromne korzyści, zarówno ekonomiczne, jak i wizerunkowe  – zachęca prezes fundacji.

Swoją obecność potwierdzili prof. dr hab. n. med. Jolanta Walusiak-Skorupa – Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy, kierownik Kliniki Chorób Zawodowych i Zdrowia Środowiskowego Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi oraz Edyta Masłowska-Parafian, Ekspert ds. Funduszy Unijnych.

Spotkanie odbędzie się 13 listopada o godzinie 12.00, w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up